Senior International Master - Tadeusz Baranowski (Poznań - Polska)

Senior International Master - Indywidualne Mistrzostwo Polski - Drużynowe Mistrzostwo Polski dwukrotnie z drużyną Poznania

poniedziałek, 30 listopada 2009

Turniej o norme GM

Baranowski,Tadeusz (2466) POL - Rakay,Kvetoslav (2481) SVK [E12]
EM/GMN/017, 20.10.2006


1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 b6 4.a3 Gb7 5.Sc3 d5 6.cxd5 Sxd5 7.Hc2 Sxc3 8.bxc3 Sd7 9.e4 c5 10.Gf4! cxd4 11.cxd4 Wc8 12.Hb3!? Ge7 13.Gd3 Sf6 14.Hb5+ Gc6! 15.Hb1 0-0 16.0-0 Hd7!







17.We1 [17.e5 Sd5 18.Gxh7+ Kh8 ]

17...Ga4 [17...Hb7 18.Gd2 (18.Gg3 Sh5 19.d5 exd5 20.exd5 Gxd5 21.Gxh7+ Kh8 22.Ge4= ; 18.Se5 Ga4 19.Hb2 1/2-1/2 Cvitan,O - Tiviakov,S Plovdiv 2003 19...Wfd8= 20.Sf3 b5 21.Gd2 Hb6 22.Gb4 Gxb4 23.axb4 a5 24.Wac1 h6 25.h3 Sd7 26.Wb1 Wa8 27.Wec1 Babula,V - Wells,PK Zegrze k/Warszawy 2005) 18...h6 19.a4 Ha8 (19...a6 20.Wa2 Wfd8 21.Wb2 Sd7 22.Hd1 Gf6 23.He2 Wa8 24.Wa2 Sf8 25.Gc3 Sg6 1/2-1/2 Markus,R - Palac,M Sibenik 2005) 20.Se5 Wfd8 21.Sxc6 Hxc6 22.Hb2 Sg4 23.e5 Sxf2 24.Ga6 Hc2 25.Wa2 Hf5 26.Hb1 Hxb1 27.Wxb1 Baranowski,T - Korze,D ws 2006; 17...Sh5 18.Ge3 (18.Gd2 Ga4 19.Wa2 Wc7 20.d5 exd5 21.Se5 Hd8 22.exd5 Sf6 1/2-1/2 Szabo,Zs - Nagy,S em 2003) 18...Ga4 19.Hb2 Wfd8 20.Wac1 Sf6 21.Gd2 Wxc1 22.Gxc1 Hb7 23.He2 b5 24.Gb2 Sd7 25.d5 exd5 26.exd5 Gf6 27.He4 Munoz Moreno,FJ - Santos Crespo,I ws 2005]

18.Gd2 [18.d5!? exd5 19.exd5 Wc3? (19...Sxd5? 20.Gxh7+ Kh8 21.Gf5+/- ; 19...Wce8! 20.Sg5 h6 (20...Hxd5 21.Gxh7+ Kh8 22.Ge4 (22.Gd3 Gc5=/+ ) 22...Sxe4 23.Hxe4 Hxe4 24.Sxe4 Gc2 25.Sd6= ) 21.Sh7 (21.Gf5 Hxd5 22.Se6 Gc5 23.We5 Hc4 24.Gd3 Hc3 25.Wxc5 bxc5 26.Sxf8 Wd8-/+ ) 21...Sxh7 22.Gxh7+ Kh8 23.Ge4 f5! 24.Gf3 Gf6 25.Wc1 (25.Wxe8 Wxe8 26.Wa2 Gb3 27.Wd2 Gc3-/+ ) 25...Gxa1 26.Hxa1 Wc8 27.Gxh6 Wxc1+ ) 20.Gf5! Hd8 21.Ge5 Wb3 (21...Wc5 22.Hb4 Gd7 (22...Gb5 23.Wad1! Gd6 (23...Sxd5 24.Hb1 g6 (24...Gf6 25.Gxh7+ Kh8 26.Ge4+/- ) 25.Gd4+/- ) 24.Hh4+/= ) 23.d6 Gxf5 24.dxe7 Hxe7 25.Hf4 Hd7 26.Gd6 Sh5 27.Hd4+/- ; 21...Wxf3 22.gxf3 Hxd5 23.Gb2 We8 24.Hd3+/= ) 22.Hc1 Sxd5 (22...Hxd5 23.Sd4+/- ) 23.Gc2! (23.Sd4 Wc3 24.Hb1 Gf6 25.Gxh7+ Kh8 26.Gf5= ) 23...Wxf3 24.gxf3 (24.Gxa4 Wf5 25.Gc2 Wg5= ) 24...Gxc2?! (24...Gg5! 25.Hb2 Gxc2 26.Hxc2 Gf4 27.Gxf4 Sxf4 ) 25.Hxc2 Gc5 26.Wad1 Hg5+ 27.Gg3 (27.Kh1 Sf4 ) 27...Sf4 Krasenkow,M - Hracek,Z bdl2004/052004 (27...Se7 ) ]

18...h6 19.Hb2 [19.Gb4 Gxb4 20.axb4 Gb5 21.Gxb5 (21.Wxa7 Gxd3 0-1 Bystrov,S - Andriulaitis,V corr 1997) 21...Hxb5 22.Wxa7 Wc4 23.Wa1 Wxb4 24.Hc1 e5 25.Wb1 Wxb1 26.Hxb1 Hxb1 27.Wxb1 exd4 28.Sxd4 Sxe4 Mason,IJ - Gosman,T ws 2004]

19...Wfd8 20.Gc3 [20.Gb4 Wc7 21.Wac1 Wdc8 22.Wxc7 Wxc7 23.Se5 Hd8 24.h3 Sd7 25.Sf3 Sf6 26.Se5 - 24 h3 26...Sd7 27.Sf3 Sf6 1/2-1/2 Jedrzejowski,M - Hamarat,T ws 2006]

20...Wc7 21.Se5 propozycja remisu  21...Hc8 22.Wac1 Gd6 23.Gf1 Gxe5 24.dxe5 Sd7 25.Gd4 Wc6 26.Wxc6 Hxc6 27.f3 Wc8 28.We3 Hc2 29.Wc3 Wxc3 30.Hxc3 Hxc3 31.Gxc3 Sc5 propozycja remisu







32.Kf2 Kf8 33.Ge2 Ke7 34.h4 Kd7 35.g4 Kc6 36.h5 Gb5 37.Gd2 Sd7 38.f4 Gxe2 39.Kxe2 Sc5 40.Gb4 Sxe4 41.Gf8 f5 42.exf6 Sxf6 43.Kf3 g6 44.hxg6 h5 45.g5 Sg8 46.Kg3 Kd7 47.g7 Ke8 48.g6 Kd7 49.Gb4 a5 50.Gc3 Kd6 51.Kh4 Kd5 52.Kxh5   1-0

niedziela, 29 listopada 2009

III Memoriał Foglara

Baranowski,Tadeusz (2488) POL - Ruefenacht,Matthias (2390) SUI [B01]

3 Foglar veterans GM-B, 11.04.2007













Matthias Ruefenacht



1.e4 d5 2.exd5 Hxd5 3.Sc3 Hd6 4.d4 Sf6 5.Sf3 a6 6.g3 Gg4 7.Gg2 Sc6!? 8.h3 Gh5 9.Ge3 0-0-0 10.0-0







10...e6 [10...e5!? 11.dxe5 Sxe5 12.Hxd6 (12.g4 Hxd1 (12...Gg6 13.He2 Sc6 14.a3 He6 15.b4 h5 16.g5 Se4 17.Sxe4 Gxe4 18.b5 axb5 19.Hxb5 Hf5 20.Hxf5+ Donets,V - Danielian,E St Petersburg 2005) 13.Waxd1 Wxd1 (13...Sxf3+ 14.Gxf3 Wxd1 15.Gxd1 Gg6 16.f4 h6 17.f5 Gh7 18.Gd4 Ge7 19.We1 Gd8 20.Gf3 Bakre,T - Gofshtein,Z Harve Bay 2006) 14.Wxd1 Sxf3+ 15.Gxf3 Gg6 16.g5 Sd7 (16...Gh5<=> 17.Kg2 (17.Gxh5 Sxh5 18.Sd5 b5 19.Kg2 1/2-1/2 Godena,M - Zaitsev,V Montecatini Terme 1999) 17...Gxf3+ 1/2-1/2 Perez Candelario,M - Gashimov,V Kusadasi 2006) 17.Gg4 Gd6 18.Sd5 Kd8 19.Gd4 Gxc2 20.Wd2 Rudolf,A - Gvetadze,S Dresden 2007; 12.Sxe5 Gxd1 13.Sxf7 Gxc2 14.Sxd6+ Gxd6 15.Wac1 Gg6 16.Sa4 Ge4 17.Sb6+ Kb8 18.Sc4 Gxg2 19.Kxg2 1/2-1/2 Van den Doel,E - Tiviakov,S Leeuwarden 2005) 12...Gxd6 13.Sxe5 (13.Sd2 Whe8 14.Wae1 Gb4 15.f4 Sc6 16.Sb3 h6 17.g4 Gg6 18.f5 Gh7 19.Gxc6 bxc6 20.Gd4 Morozov,E - Zablotsky,S Voronezh 2007) 13...Gxe5 14.f4 Gxc3 15.bxc3 Ge2 16.Wfb1 (16.Wf2 Gc4 17.Gd4 Sd7 18.f5 Sf6 19.g4 h6 20.Wf4 Lengyel,B - Schneider,V Budapest 2006) 16...Sd5 17.Gd4 Gc4 18.Kf2 f6 19.a3 b6 20.Wd1 Ong,K - Berg,E Stockholm 2007; 10...Hb4 11.a3 Hxb2 12.Hd2 Gg6 (12...Hb6 13.g4 Gg6 14.d5 Ha5 15.dxc6 Wxd2 16.cxb7+ Kxb7 17.Gxd2 Kc8 18.Wab1 e6 19.Sd4 Hc5 20.Sc6 Emms,JM - Menacher,M Port Erin 2003) 13.Wa2 Hb6 14.Wb1 Ha7 15.Se5 Sxe5 16.Wxb7 Hxb7 17.Gxb7+ Kxb7 18.Wb2+ Kc8 19.He2 Sd3 20.cxd3 Vidalina,F - Sherwood,R em 2005]

11.a3 Ge7 [11...Sd5 12.Sxd5 exd5 13.We1 f6 14.b4 Kb8 15.He2 Hd7 16.b5 axb5 17.Hxb5 Se5 18.Hxd7 Sxd7 19.a4 Gg6 20.c3 Sb6 21.Sd2 Sacerdotali,S - Fels,B ws 2006]

12.b4 e5 13.dxe5 Sxe5 14.g4 Hxd1 15.Waxd1 Sxf3+ 16.Gxf3 Gg6 17.g5 Sd7 18.Sd5 Gd6 19.c4
1/2-1/2

sobota, 28 listopada 2009

Turniej Klasyfikacyjny - IECG/LSS

Domanov,Dmitry (2335) RUS - Baranowski,Tadeusz (2488) POL [B33]

ST-2008-0-00039, 20.11.2008


1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 e5 5.Sb5 d6 6.S1c3 a6 7.Sa3 b5 8.Sd5 Sf6 9.Gg5 Ge7 10.Gxf6 Gxf6 11.c3 0-0 12.Sc2 Gg5 13.a4 bxa4 14.Wxa4 a5 15.Gc4 Wb8 16.Wa2 Kh8 17.Sce3 g6 18.h4 Gxh4 19.g3 Gg5 20.f4 exf4 21.gxf4 Gh4+ 22.Kf1 f5 23.b4 fxe4 24.Wah2 g5 25.Ke2  1/2-1/2 Robson,N - Utesch,W em 2005







25...Wf7 [25...Wb7 26.b5 gxf4 27.Wxh4 Hg5 28.Hg1 f3+ 29.Kf2 Hg2+ 30.Sxg2 fxg2+ 31.Wf4 1-0 Snape,I - Williams,SG Coulsdon 2008]

26.b5 Hf8 27.bxc6 [27.Kd2 Sd8 28.Hh5 Se6 29.f5 Wbb7 30.fxe6 Gxe6 31.b6 a4 32.We2 Wf3 33.Wxh4 gxh4 34.Hxh4 Wg7 35.Hxe4 Gg8 36.Hd4 a3 Claridge,JB - Schrancz,I em 2005]

27...Wb2+ 28.Kf1 Wxf4+ 29.Kg1 Gf2+ 30.Wxf2 Wfxf2 31.Hd4+ Hg7 32.Hxe4 Wf7 33.Gd3 a4 [33...Wd2 34.c7 h6 (34...a4 35.He8+ Hg8 36.Hd8 ) 35.Wh5 a4 36.Sg4 Wd1+ (36...Gxg4 37.Hxg4 Wxc7 38.Sxc7 Wxd3 39.Se6 ) 37.Kg2 Wxd3 38.Sxh6 Wd2+ 39.Kg3 He5+ 40.Hxe5+ dxe5 41.Sxf7+ Kg7 42.Wh8 Wd3+ 43.Kf2 ]

34.Sc4 [34.He8+ Hg8 35.Hxg8+ Kxg8 36.Sc4 Wb5 37.Sb4 Wc7 38.Sxd6 We5 39.Sxc8 Wxc8 40.Gxh7+ Kf7 41.Kf2 Wc5 42.Wh3 Wd8 43.Gb1 g4 Janosi,E - Wojtkowiak,R ws 2006]

34...Gf5 35.He3 Gxd3 36.Sxb2 Ga6 37.Sxa4 Hg6 38.c4 Hf5 39.Kh2 Gxc4 40.Sab6 Gxd5 41.Hd4+ Kg8 42.Sxd5 g4 43.Wa1 Hc2+ 44.Kg1 Hxc6 45.Sf6+ Kf8 46.Wf1 h6 47.Hf4 Hb6+ 48.Kh2 Hb2+ 49.Wf2 1-0

piątek, 27 listopada 2009

Mistrzostwa Świata - Turniej Kandydatów - IECG

Baranowski,Tadeusz (2385) POL - Johansen,Toralf (2205) NOR [C68]
WC-2010-T-00001, 17.06.2009


1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Gxc6 dxc6 5.0-0 Hd6 6.Sa3 Ge6 7.He2 Gg4







8.h3 [8.Sc4 Hf6 9.d3 Se7 10.Ge3 Sg6 11.h3 h5 12.Wfd1 Gxf3 13.Hxf3 Hxf3 14.gxf3 0-0-0 15.Kf1 Ge7 16.c3 (16.Ke2 b6 (16...Wd7 17.Wg1 Gf6 Pavlov,M - Kravtsiv,M Alushta 2004; 16...Whe8 17.Wg1 Gf6 Teichmeister,S - Szczepanski,Z ws 2006) 17.Wg1 Whe8 Jimenez,J - Kireev,S ws 2006) 16...c5 17.Wab1 Gf6 Liebert,E - Ivanov,AS ws 2006]

8...Gxf3 9.Hxf3 He6 10.Hb3 1/2-1/2 Oral,T - Graf,A Ourense 2007 10...Hxb3 [10...b5 11.Hxe6+ fxe6 12.Sb1 Kf7 13.d3 Gd6 14.Ge3 Sf6 15.Sd2 h6 16.g3 g5 17.Sb3 a5 18.a4 Whd8 19.Kg2 Kg6 20.Gd2 Lannaioli,A - Karelin,EP ws 2006]

11.axb3 Gc5 12.Sc4 f6 13.d3 Se7 [13...0-0-0 14.g3 Se7 - 13 .. Se7 14 g3 0-0-0]

14.Kh2 [14.g3 0-0-0 15.Kg2 Whe8 (15...g5 16.Ge3 Gd6 17.f4 gxf4 18.gxf4 Whg8+ 19.Kh2 Sg6 20.f5 Sh4 21.Wf2 Gf8 22.Wg1 Wxg1 23.Kxg1 Gb4 Brunner,L - Barkhagen,J Budapest 1993) 16.Gd2 Gd4 17.Gc3 g5 18.Wh1 h5 19.h4 g4 20.Whf1 Gxc3 21.bxc3 Kd7 22.f3 gxf3+ 23.Wxf3 Wf8 Rattinger,F - Anderson,LA ws 2007]

14...h5 15.f4 b5 16.Ge3 Gxe3 17.Sxe3 exf4 18.Wxf4 a5 19.d4 Kd7 20.Wf3 Whe8 21.Wg3 Wg8 22.Sd1 h4 23.Wf3 c5 24.dxc5 Kc6 25.Wf4 Sg6 26.Wg4 Se5 27.Wxh4 Kxc5 28.Se3 c6 29.Wf4 Wgd8 30.Kg3 a4 31.bxa4 Wxa4 32.We1 Wd2 33.b3   1/2-1/2


Toralf Johansen z żoną na łonie natury...



....czy ja mogę z panami zagrać ?

czwartek, 26 listopada 2009

Turniej o norme GM

Baranowski,Tadeusz (2466) POL - Nitsche,Werner (2428) GER [E99]
EM/GMN/017, 20.10.2006


1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Gg7 4.e4 d6 5.Sf3 0-0 6.Ge2 e5 7.0-0 Sc6 8.d5 Se7 9.Se1 Sd7 10.Sd3 f5 11.Gd2 Sf6 12.f3 f4 13.c5 g5 14.Wc1 Sg6 15.cxd6 cxd6 16.Sb5 Wf7 17.Hc2 Se8 18.a4 h5 19.Sf2 Gf8 20.h3 Wg7 21.Hb3 Sh4 22.Wc2 a6 23.Sa3 Sf6 24.Ge1 g4 25.hxg4 hxg4 26.Sxg4







26...Sh5! [26...Sxg4 27.fxg4 Gxg4 28.Gxg4 Wxg4 29.Hh3 Hg5 30.Gxh4 Wxh4 31.He6+ Kh8 32.Wf3 (32.Sc4 Hh5 33.Wf3 We8 34.Hf6+ Kg8 35.Sd2 Ge7 36.He6+ Ftacnik,L - Lechtynsky,J Sumperk 1984) 32...Wh6 (32...Ge7 33.Wh3 (33.Wc8+ Wxc8 34.Hxc8+ Kg7 35.Wh3 Hh5 36.Wxh4 Nickl,K - Raubal,M Finkenstein 1990) 33...Wg8 34.Wxh4+ Hxh4 35.Wc3 He1+ 36.Kh2 Schuett,I - Conti,V corr 1999; 32...Hh5 33.Kf2 We8 34.Hd7 Wh1 35.Wh3 Wxh3 36.Hxh3 Perdek,M - Pieniazek,A Lubniewice 1994) 33.Wh3 Wxh3 34.Hxh3+ Gh6 35.Wc8+ Wxc8 36.Hxc8+ Galyas,M - Abella Vazquez,C Budapest 2002; 26...Gxg4 27.Gxh4 Gd7 28.g4 fxg3 29.f4 g2 30.Wf3 Wc8 31.fxe5 dxe5 32.d6+ Kh7 33.Gxf6 Gxa4 34.Wh3+ Kg6 35.Gh5+ Kxf6 36.Wf2+ Weglarz,L - Rajlich,VG Budapest 1999]

27.Sc4! [27.a5 Sg3 28.Gxg3 fxg3 29.Hb6! He7! (29...Hg5 30.He3 Hg6 31.Hh6! ) 30.Wfc1 Gxg4 31.fxg4 Sg6 32.Gf3 Hh4 33.Kf1 Sf4! 34.Wc7 Wxc7 35.Wxc7 Gh6 36.Sc4 Wf8 Ftacnik,L - Polgar,Zs Trencianske Teplice 1985]

27...Sg3 [27...b5 28.axb5 axb5 29.Hxb5 Sg3 30.Gxg3 fxg3 31.Hb6 Sxf3+ 32.Wxf3 Hh4 33.Wxf8+ Kxf8 34.Hxd6+ We7 35.Wc1 Gxg4 36.Gxg4 Hh2+ 37.Kf1 Graf,Ch - Heyl,G corr 1993]

28.Gxg3 [28.Sb6 Sxf1 29.Sxa8 Sg3-> ]

28...fxg3 29.Hb6! He7 [29...Ge7 30.Hxd8+ Gxd8 31.a5 Gxg4 32.fxg4 Wc8 33.Wc3 (33.Wfc1 Gg5 34.Wa1 Wf7 35.Wf1 Gf4 36.Wc3 Wh7 37.Wa1 Sxg2 38.Sxd6 Wxc3 39.bxc3 Jensen,BK - Kristensen,JJ corr 1992) 33...b5 34.Sxd6 Wxc3 35.bxc3 Gxa5 36.Wa1 Gxc3 37.Wxa6 Gd4+ 38.Kf1 Wc7 39.Wc6 Koshil,T - Bohak,J corr 1993; 29...Hg5? 30.He3 Hd8 31.Wfc1+- ]

30.Sce3! Wh7?! [30...Sg6! ]

31.Wfc1 Gxg4 [31...Sg6 32.Wc7 Hg5 33.Wxh7 Kxh7 34.b4 (34.Wc7+ Kg8 35.Ha5 Sf4 36.Gd1 Gg7 37.Hb4 Hd8 38.Hb6 Hf8 39.Sf5 Gxf5 40.exf5 Wc8 41.Hxb7 Perdek,M - Gorecki,M corr 1992) 34...Kg8 35.Wc7 Sf4 36.Gf1 Sh5 37.Sf5 Gxf5 38.exf5 e4 39.Hxb7 Sf6 40.Sxf6+ Hxf6 41.Wh7 Tracka,V - Kula,M corr 2000]

32.Sxg4 Sg6 [32...Hg5 33.He3 Hd8 34.f4 exf4 35.Hxf4 Hb6+ 36.He3 Hxe3+ 37.Sxe3 We7 38.Gf3 Gh6 39.We2 Wf8 40.Wcc2?! Gg7! 41.Wc4 Sxf3+ 42.gxf3 ]

33.Wc7 Hg5 34.Wxh7 Hxc1+ 35.Gf1 Kxh7 36.Hxb7+ Se7!! [36...Ge7? 37.Hxa8 Hc5+ 38.Kh1 a5 39.Hc6 Ha7 40.Hc1 Sf4 41.Gb5+/- ]

37.Hxa8 Gh6 38.Ha7 [38.Hxa6?? Ge3+ 39.Kh1 Gd4-+ ]

38...Kg6 propozycja remisu







39.Hd7 [39.a5 Sc8 ; 39.Hb6 Sc8 40.Hb3 a5 41.Hc3 Hxc3 42.bxc3 1/2-1/2 Kramer,SE - Lecroq,M corr 2000]

39...Ge3+ 40.Sxe3 Hxe3+ 41.Kh1 Kf7 [41...Hh6+ 42.Hh3 a5 43.Hxh6+ Kxh6 ]

42.He6+ [42.Hxd6 Hc1 43.He6+ Ke8 44.Hxa6 - game]

42...Ke8 [42...Kf8 43.Hxd6 Hc1 44.Hxa6 Hg5 45.He6 Hc1 46.Hf6+ Kg8 47.Ha6 Kf8 48.a5 Hg5 49.He6 Hc1 50.Hf6+ Ke8 51.Ha6 Hg5 52.Gb5+ ]

43.Hxd6 Hc1 44.Hxa6 Kf7 [44...Hg5 45.Gb5+ Kf7 46.a5 Hc1+ 47.Gf1 Sg6= ]

45.He6+   1/2-1/2

środa, 25 listopada 2009

Półfinał Mistrzostw Świata - IECG/LSS

Shpakovsky,Aleksandr Nikolaevich (2217) RUS - Baranowski,Tadeusz (2390) POL [B90]
WC-2012-S-00009(lss), 18.07.2009


1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 a6 6.Ge3 e5 7.Sb3 Ge6 8.f3 Ge7 9.Hd2 0-0 10.0-0-0 Sbd7 11.g4 b5 12.g5 b4 13.Se2 Se8 14.f4 a5 15.f5 a4 16.Sbd4 exd4 17.Sxd4 b3 18.Kb1 bxc2+ 19.Sxc2 Gb3 20.axb3 axb3 21.Sa3 Se5 22.h4 Wa4 23.Gd4 Ha8 24.He3 Wb4







25.Wg1 [25.Wh3 Kh8 26.We1 f6 27.Gc3 Wa4 28.Gb5 Wxa3 29.bxa3 Hxa3 30.We2 Sc7 31.Gd3 Wb8 32.Gxe5 dxe5 33.Gc4 Wa8 34.Hc3 fxg5 Matei,C - Jaderholm,B ws 2008]

25...Kh8 26.Wg3 [26.h5 f6 27.gxf6 Wxf6 28.Gd3 h6 29.Gc3 Wa4 30.Wge1 Hb7 31.He2 Sxd3 32.Hxd3 Wf8 33.Hb5 Ha8 34.Hxb3 Wxe4 35.Wxe4 Hxe4+ Falatowicz,P - Raijmaekers,R ws 2007]

26...f6 27.He1 Wb7 28.Gc3 [28.Hd2 Sc7 29.Hg2 1/2-1/2 Gorokhovsky,B - Van Unen,H ws 2008]

28...Wa7 29.Wd4 Sc7 30.Wb4 d5 31.gxf6 Gxf6 32.h5 dxe4 33.Gxe5 Gxe5 34.Wgxb3 Gd6 35.h6 Se8 36.Wxe4   1/2-1/2

wtorek, 24 listopada 2009

Powrót w struktury organizacyjne PZSzach



Polski Zwiazek Szachowy
Komisja Gry Korespondencyjnej



Delegat ICCF
Lubas Józef e-mail (sq8gbn@go2.pl) tel. 798570668 Krosno

Chairman Commission Corespondence Chess
Gronkowski Dariusz  Warszawa

Webmaster i generalny TD (dyrektor turniejów)
Sądowski Marek e-mail (mareksadowski7@interia.pl) Legnica

Przewodniczący sekcji
Stefaniak Tomasz e-mail (tstefaniak@stamp.com.pl) tel. 507013391 Kielce

Skarbnik, Sekretarz
Orłowska Marta e-mail (biuro@szszach.pl) tel. 600354023 Kielce

Nieoficjalna strona Komisji Gry Korespondencyjnej   http://szachykorespondencyjne.pl.tl/

Dane skopiowano z strony Polskiego Zwiazku Szachowego/Komisje

poniedziałek, 23 listopada 2009

52 Mistrzostwa Polski

Kasperek,Ryszard (2372) - Baranowski,Tadeusz (2483) [B76]
LII MP(ws), 15.01.2009


1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 g6 6.Ge3 Gg7 7.f3 Sc6 8.Hd2 0-0 9.0-0-0 Sxd4 10.Gxd4 Ge6 11.Kb1 Hc7 12.h4 Wfc8 13.h5 Ha5 14.hxg6 hxg6 15.a3 Wab8 16.Gd3 Gc4 17.Gxc4 Wxc4 18.Hc1







18...e6 [18...Wbc8 19.Sd5 Kf8 (19...Hd8 20.Gxf6 exf6 21.c3 b5 22.Wh3 He8 23.Hf4 He6 24.Hh2 f5 25.Wh1 f6 26.Wh7 W4c7 27.Sxc7 Wxc7 28.Wh8+ Moranda,W - Butkiewicz,L Leba 2005) 20.Sxf6 Gxf6 21.Hh6+ Ke8 22.Gxf6 exf6 23.Wxd6 He5 24.Whd1 f5 25.f4 Hb5 26.Hh8+ Ke7 1-0 Dobrowolski,A - Walentukiewicz,M Wroclaw 2006]

19.Sa2 [19.g4 Wbc8 (19...b5 20.g5 (20.Sa2 Hc7 21.Gc3 Wc8 22.Hg5 1-0 Martjukhin,V - Miller,J em 2000) 20...Sh5 21.Gxg7 Kxg7 22.Wxh5 gxh5 23.Hf4 Hd8 (23...Kg8 24.g6 f5 25.Wxd6 Wxc3 26.He5 Wc7 27.Hxe6+ Kg7 28.exf5 b4 Bennedik,M - Demian,VE em 2002) 24.Wxd6 Hc7 25.Hf6+ Kg8 26.g6 b4 27.Sb5 Hb7 28.Wd8+ Wxd8 Kosintseva,T - Pogonina,N Samara 2005) 20.g5 Sh5 21.Gxg7 Kxg7 22.Wxd6 Wxc3!? (22...He5 23.Hd2 (23.Whd1 b5 24.Wd8 a5 25.Wxc8 Wxc8 26.Se2+/- ) 23...b5 (23...Wxc3!? 24.bxc3 Wxc3 25.Wd3+/- ) 24.Wd8!? (24.Wd7 a5 25.f4 Hc5 (25...Hxf4 26.Hxf4 Sxf4 27.Sxb5 W4c6 28.Sd6 Wf8 ; 25...Sxf4 26.Hh2 Kf8 27.Wf1 Ke8 28.Wxf7+- ; 25...Hb8 26.f5 b4 27.axb4! axb4 (27...Wxb4 28.fxe6 Wxb2+ ) 28.f6+ (28.Wxf7+ Kg8! ) 28...Kg8 (28...Kf8 ) ) 26.f5 exf5 27.Wd5! Hc6 (27...Hc7 28.exf5 b4 ) 28.exf5 b4 Parligras,M - Cebalo,M Nova Gorica 2004) 24...Wxd8 25.Hxd8 b4 26.axb4 Wxb4 27.Hd2 a5 28.b3 Hg3 Medvegy,N - Zakarias,D HUNtt 2007; 22...b5 23.Wxh5! gxh5 24.Hf4+- ) 23.bxc3 Sg3! 24.We1 (24.Whd1 Se2 25.Hb2 Sxc3+ (25...Wc4!? 26.W6d3 (26.Wd7 Sxc3+ 27.Ka1 Wa4 28.Wxf7+! Kg8 ) 26...Hxg5 (26...Sxc3+ 27.Ka1 b5 28.Wh1 b4 ) 27.We1! Sf4 28.Wd4+/- ) 26.Ka1 Hc5 (26...Hxg5© 27.Wxe6 Kg8 28.We8+ Wxe8 Dahl,P - Aguilar,S em 2002) 27.W6d3 b5 28.f4 Kf8 Korneev,O - Koch,JR FRAtt 2007) 24...Se2! 25.Hb2 (25.Wxe2 Hb5+ ) 25...Sxc3+ 26.Ka1 Wc4 (26...Hxg5 27.Wd3 Hf6 28.Wee3 Sa4 Kribben,M - Bauer,M em 2004) 27.Wd3 b5 28.f4 b4 Cilloniz Razzeto,A - Hesselbeg,L ws 2007]

19...Wbc8 20.c3 Hb5 21.Hd2 a5 22.Wh2 e5 23.Ge3 d5 24.Gh6 Gh8 25.Gg5 Gg7 26.Gxf6 Gxf6 27.Hxd5 W4c5 28.Hd6 W5c6 29.Hd3 Hc5 30.Whh1 Wd8 31.He2 Wcd6 32.Sc1 Kg7 33.Wxd6 Hxd6 34.Kc2 Hc6 35.Wd1 Wxd1 36.Hxd1 a4 37.Sd3 Hb5 38.Kb1 Kg8  0-1  czas




niedziela, 22 listopada 2009

Półfinał 33 Mistrzostw Świata

Nyvlt,Zdenek (2421) CZE - Baranowski,Tadeusz (2500) POL [E97]
WC33SF04(ws), 20.07.2009













Zdenek Nyvlt


1.Sf3 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Gg7 4.e4 d6 5.d4 0-0 6.Ge2 e5 7.0-0 Sc6 8.d5 Se7 9.b4 Sh5 10.We1 f5 11.Sg5 Sf6 12.Gf3 c6 13.Gb2 h6 14.Se6 Gxe6 15.dxe6 fxe4 16.Sxe4 Sxe4 17.Wxe4 d5 18.cxd5 cxd5 19.Wxe5 Gxe5 20.Gxe5 Hb6 21.Gb2 Wad8







22.a3 [22.Hd2 Hxe6 (22...d4 23.We1 Wf6 24.Gg4 Kh7 25.h4 h5 26.Gh3 Sc6 27.e7 We8 28.b5 Sb8 29.Hxd4 Hxd4 30.Gxd4 Wd6 31.Gxa7 Sd7 Buhmann,R - Nedev,T Heraklion 2007) 23.We1 Hf7 24.Hxh6 (24.Hd4 Kh7 25.Hxa7 Sc6 26.Hc5 d4 27.b5 Wfe8 28.Wxe8 Wxe8 0-1 Schwetke,D - Parushev,AM ws 2004) 24...d4 25.Hd2 (25.Wxe7 1/2-1/2 Boccia Mattia,M - Langeveld,R corr 2004; 1/2-1/2 Vaclav,J - Rinesi,MB ws 2005 25...Hxe7 1/2-1/2 Troia,E - Riccio,E ws 2005 26.Hxg6+ Hg7 (26...Kh8 27.Hh5+ 1/2-1/2 Vassia,E - Boccia Mattia,M corr 2004) 27.He6+ Kh8 28.Hh3+ (28.Gd5 Wf4 29.g3 Wh4 30.Gxb7 Wh5 31.Ge4 We5 Troia,E - Popelka,M ws 2005) 28...Kg8 1/2-1/2 Novikovas,A - Nogga,U ws 2008) 25...Sf5 26.Ge4 (26.Wc1 Wc8 1/2-1/2 Zawadka,A - Shpakovsky,AN ws 2008) 26...Wfe8 27.a3 We7 28.f3 Hf6 29.g3 b5 30.Wc1 a6 31.Wc5 Kf7 Knoll,H - Heise,S ws 2008; 22.He1 d4 23.Wd1 Kh7 24.a4 Sf5 25.a5 Hd6 26.Gxb7 Wfe8 0-1 Douglas,SR - Canovas Pardo,MA ws 2005]

22...Hxe6 23.Hd4 Sf5 24.Hh8+ Kf7 25.Hh7+ Ke8 26.Hxb7 Wd7 27.Hb5 Sh4 28.Ge2 Kf7 29.Gf1 Wfd8 30.Hd3 d4 31.g3 Sf5 32.Wc1 Kg8 33.b5   1/2-1/2

sobota, 21 listopada 2009

Ćwierćfinał Pucharu Świata - IECG

Baranowski,Tadeusz (2488) POL - Schwarz,Frank (2007) GER [B49]
CP-2007-Q-00017, 15.01.2009


1.e4 c5 2.Sf3 e6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sc6 5.Sc3 Hc7 6.Ge2 a6 7.0-0 Sf6 8.Ge3 Gb4 9.Sa4 Ge7 10.Sxc6 bxc6 11.Sb6 Wb8 12.Sxc8 Hxc8 13.Gd4 c5 14.Ge5 Wb6 15.Hd3 d6 16.Gc3 0-0 17.b3 d5 18.e5! Sd7 19.Hg3!?







19...Wc6 [19...f5 20.exf6 Gxf6 (20...Sxf6 21.Ge5 Wf7 22.c4! Se4 (22...Gd6 23.Gxd6 Se4 24.He5 Wf5 25.Hb2 Wxd6 26.Gd3+/= ) 23.Hh3 Gd6 24.Gxd6 Sxd6 25.cxd5 exd5 26.Hxc8+ Sxc8 27.Wfd1 Se7 28.Wac1+/= ) 21.Gxf6 (21.Wad1 Gxc3 22.Hxc3 Hc7 23.Wfe1 He5 24.Hd2 1/2-1/2 Dorfman,JD - Nisipeanu,LD bdl2002/03; 21.Wae1! Hb8 (21...Gxc3 22.Hxc3 Hc7 23.Gg4 Wf6 24.We2+/= ) 22.Ga5 Ge5 23.Hh3 Wc6 24.g3 Sf6 25.Gf3 We8 (25...Kh8 26.c4+/= ) 26.c4 Gd4! /\27.cxd5 exd5 28.Gxd5+ Sxd5 29.Hd7 ) 21...Sxf6 22.c4 Hb8 23.Hh4 a5 24.cxd5 Wb4 25.Hg5 exd5 26.Gf3 Hd6 27.Wad1 Wd8 28.Wfe1 a4 29.g3 Heberla,B - Netzer,J FRAtt 2007; 19...c4?! 20.bxc4 dxc4 (20...Wc6 21.Gd2! ) 21.Wad1 (21.Wfd1+/= ) 21...Gb4 22.Gd4 Wb8 23.Ge3 Gc5 24.Gf4 Ga7 25.Wd6 Kh8 26.We1 Sb6 27.Gf3 Hc5 28.Ge4 g6 29.c3 Heberla,B - Szumilas,P Wroclaw 2008]

20.Kh1 [20.Gd2 Hc7 21.Gf4 /\ c4 (21.f4 f6 22.exf6 Sxf6 ) 21...c4! (21...Kh8!? 22.h4! (22.c4?! g5! 23.Ge3 (23.Gxg5 Wg8 24.f4 Gxg5 25.fxg5 Hxe5 ) 23...Hxe5 24.Hh3 f5 ; 22.Wfe1 g5! ; 22.Gd3 c4 23.bxc4 dxc4 24.Ge4 Wc5 25.Wab1 Wb8 ) 22...c4 23.bxc4 dxc4 24.Wfd1 ^ ) 22.bxc4 dxc4 23.Wfd1 Wd8 1/2-1/2 De la Calle,I - Sladek,V ws 2007 (23...Wb8!? 24.Wab1 (24.Wd4 Sf8! ) 24...Wb5 ) 24.Wab1 (24.Wd4!? Sf8 25.Wxd8 Gxd8 26.Ge3 Ha5! (26...Sg6? 27.Gf3 Gh4 28.Hg4 Hxe5 29.Gd4 ) ) 24...Wc5 25.Ha3 (25.c3 Sxe5 26.Wxd8+ Gxd8 27.Gxc4 Ha5 28.Gxe5 Wxe5= ) 25...Sxe5 26.Wxd8+ (26.Hxa6 Wxd1+ 27.Wxd1 g5! ) 26...Hxd8 27.Hxa6 g5 28.Wd1 (28.Gxe5 Wxe5 29.Hxc4 Gc5 ) 28...Wd5 29.Wxd5 Hxd5 Goloshchapov,A - Nisipeanu,LD Nova Gorica 2003]

20...Kh8 21.f4 c4 22.b4 f5 23.a3 Hb8 24.He3 Gd8 25.Hh3 Gb6 26.Wad1 Ha7 27.g4 g6 28.Gf3 Sb8 29.gxf5 gxf5 30.a4 He7 31.b5 axb5 32.axb5   1-0

piątek, 20 listopada 2009

Półfinał 32 Mistrzostw Świata

Baranowski,Tadeusz (2470) POL - Cimicki,Dariusz (2414) POL [C18]
WC32SF01(ws), 20.04.2008


1.e4 e6 2.Sc3 d5 3.d4 Gb4 4.e5 c5 5.a3 Gxc3+ 6.bxc3 Se7 7.Hg4 Hc7 8.Hxg7 Wg8 9.Hxh7 cxd4 10.Se2 Sbc6 11.f4 Gd7 12.Hd3 dxc3 13.Hxc3 Sf5 14.Wb1 0-0-0 15.Wg1!? d4!? 16.Hd3 Sa5?! 17.Wb4! a6



Dariusz Cimicki



18.g4 [18.a4 Hc5 19.c3 Gc6 20.g4 Sh4 21.Wg3 Wxg4 22.Wxd4 Wgg8 23.Ge3 He7 24.Hh7 Wge8 25.Wxd8+ Hxd8 26.Sd4 He7 27.Sxc6 Sxc6 Ruefenacht,M - Van Manen,GM corr 1987]

18...Se3 [18...Sh6 19.Wxd4 Sxg4 20.h3 Gb5 21.Wxd8+ Wxd8 22.Hc3 Sh6 23.Hxc7+ Kxc7 24.Gg2 Gc6 25.Sg3 Gxg2 26.Wxg2 Sc4 27.h4 Wd5 28.Se4 Ruch,E - De Lagonterie,J corr 1998; 18...Sh4 19.a4 (19.Wg3 Gb5 20.Wxb5 axb5 21.Hxb5 Sc4 22.h3 Kb8 23.Kf2 Wd5 24.Hb4 Wc8 25.Wd3 Hd8 26.c3 dxc3 27.Wxc3 b5 28.Ge3 Voekler,B - Poldauf,D bdl2001/02 2002; 19.Sxd4 Gb5!? 20.Sxb5 axb5 21.He4 Hc3+ 22.Kf2 Wd1 23.Gb2 Wd2+ 24.Ge2 Hh3 25.Wxb5 Hxh2+ 26.Kf1 Wgd8 27.Wc5+ Kb8 28.Gc3 Von Buelow,G - Poldauf,D bdl2001/02 ) 19...f6!? (19...Gc6 20.Wg3 Gd5 ) 20.exf6 e5 21.fxe5 (21.f7 Wgf8 (21...Wxg4 22.Wxg4 Gxg4 23.Gh3 ) 22.Wg3?! (22.Hg3!? Hxc2 23.Hxh4 Sb3 24.Wxb3 Hxb3 ) 22...Wxf7 23.Wh3? (23.f5 We8) 23...Gc6! 24.Ha3 (24.Wxh4 He7 ) 24...exf4 (24...Sg2+ 25.Gxg2 Gxg2 26.Wg3 Ge4 ) 25.Kf2 (25.Wxh4 f3 26.g5 fxe2 27.Gxe2 We8 ) 25...We8 (25...Sf3!? 26.Wxf3 Gxf3 27.Hxf3 (27.Kxf3 Sc6-> ) 27...Hc5 ) 26.Wxd4 (26.Sxd4 ; 26.Wxh4 f3 27.Sxd4 He7 ) 26...f3 (26...Sg2 27.Gxg2 Gxg2 28.Kxg2 ) 27.Sf4 (27.Sg3!? ) 27...Sg2 28.Wxf3? Steflitsch,E - Poldauf,D Chalkidiki 2002 (>=28.Hb4 ) ; 21.g5 e4!? 22.Hxe4 Gf5) 21...Sc6 22.Wc4 Hxe5 23.g5 b5 (23...Sg6 24.Hxd4 1-0 Ward,R - Bongiovanni,M em 2003) 24.axb5 axb5 25.Ha3 Sf3+ 26.Kf2 Hxh2+ 27.Kxf3 Kb7 28.Wc5 Teichmeister,S - Makarov,A ws 2006]

19.Gxe3 Gb5 20.c4 dxe3 21.Hxe3 Gxc4 22.Wg3 b5 [22...Wh8 23.h3 b5 24.Hc1 Kd7 25.a4 Hc5 26.Wb1 Ke8 27.axb5 axb5 28.Ha3 Hb6 29.Hc3 Kf8 30.Gg2 Gxe2 31.Kxe2 Wd4 32.f5 Asquith,JEC - Musitani,C corr 2000]

23.Wb1 [23.h4 Sc6 24.Wxc4 bxc4 25.He4 Wd3 26.Wxd3 cxd3 27.Hxd3 Wxg4 28.Hxa6+ Hb7 29.Hc4 Hb1+ 30.Kf2 Hb6+ 31.Kf3 Wxh4 32.Gg2 Kd8 Mankinen,M - Carlsson,G corr 1997; 23.Hc1 Wd7 24.a4 Hc5 25.Wb1 b4 26.He3 Hxe3 27.Wxe3 b3 28.Wg3 Kd8 29.Gg2 Ke7 30.Sc3 Wh8 31.h3 Gd3 32.Wb2 Whd8 Ward,R - Guzy,G ws 2006]   1/2-1/2

czwartek, 19 listopada 2009

Druzynowe Mistrzostwa Europy el.

Peli,Giora (2401) ISR - Baranowski,Tadeusz (2483) POL [B42]
EU/TC8/sf3 - board 2(ws), 21.02.2009


1.e4 c5 2.Sf3 e6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 a6 5.Gd3 Sf6 6.0-0 d6 7.c4 Sbd7 8.Sc3 g6 9.Ge3 Gg7 10.f4







10...0-0 [10...e5 11.Sb3 exf4 12.Gxf4 Se5 13.Ge2 He7 14.Hd2 Ge6 15.c5 Wd8 16.Wad1 Gxb3 17.axb3 d5 18.Gxe5 Hxe5 19.exd5 0-0 20.Hf4 Parligras,M - Tazbir,M Zegrze k/Warszawy 2005]

11.h3 [11.He2 e5 (11...Hc7 - B41; B42) 12.fxe5 (12.Sb3 exf4 13.Gxf4 Se5 14.h3 (14.Sd5 Sxd5 15.cxd5 Gd7 16.Wf2 Wc8 17.h3 We8 18.Wc1 Hb6 19.Wxc8 Wxc8 20.Ge3 Hb4 Moraza,M - Gheorghiu,F Buenos Aires 1978) 14...Sh5 15.Sd5 Sxd3 16.Hxd3 Sxf4 17.Wxf4 Gxb2 18.Waf1 Ge6 19.W1f2 Ge5 20.Sf6+ Kg7 Apicella,M - Guyot,P Angers 1990) 12...Sxe5 13.h3 Sh5 14.Hd2 Hh4 15.Sf3 Hg3 16.Se2 Sxf3+ 17.Wxf3 He5 18.Gd4 He7 19.Gxg7 Sxg7 20.Wd1 Se6 Staszko,M - Ostrowski,L Trinec 2002;     11.Kh1 We8 (11...Hc7 12.He1 (12.Wc1 b6 (12...We8 13.Sde2 b6 14.Sg3 Gb7 15.Gg1 Wac8 16.Hd2 Hb8 17.b4 Gc6 18.a3 Wcd8 19.Ha2 Ha8 20.Wce1 Hb8 Tsarenkov,N - Krutti,V Harkany 1998) 13.b4 (13.Ge2 Gb7 14.Gf3 Wac8 15.b3 Hb8 16.f5 e5 17.fxg6 exd4 18.gxf7+ Wxf7 19.Gxd4 Wcf8 20.Gg4 Sxg4 Mach,H - Dankert,P Bargtheide 1989; 13.He2 - B42) 13...Gb7 (13...We8 14.He1 (14.Sf3 Gb7 15.Sd2 Hd8 16.a3 Wc8 17.He2 Kh8 18.Gb1 Kg8 19.Gd3 - 17 He2 19...Kh8 20.Gb1 Kg8 Krivec,J - Babataeva,I Oropesa del Mara 1998) 14...Gb7 15.Hh4 Wac8 16.Sf3 Hb8 17.Gd4 e5 18.Ge3 exf4 19.Gxf4 h5 20.Gg5 Sh7 Gosic,B - Pucarevic,M SCGtt 2003) 14.f5 (14.Sb3 Wac8 15.He2 (15.a4 Hb8 16.Wf2 Ha8 17.Sd2 Wfd8 18.h3 We8 19.Gb1 Sd5 20.exd5 exd5 Rios Parra,A - Aldama,D Havana 1990) 15...Hb8 (15...Wfe8 16.a4 (16.Gg1 Hb8 (16...Sh5!? 17.Hd2 Hb8 18.Ge2 Shf6 (18...Gxc3? 19.Wxc3 Gxe4 20.Gxh5 gxh5 ) 19.Hd3 ; 16...Gh6 17.Wc2 Sh5 18.Ge3 e5 19.Sd5 Hd8 20.f5 Hh4 Zagrebelny,S - Kunte,A Dhaka 1999) 17.a4? (17.c5! e5! (17...bxc5 18.bxc5 Sxc5 19.Sxc5 dxc5 - 17 ..dxc5 18 bxc5 Sxc5 19 Sxc5 bxc5; 17...dxc5 18.bxc5 Sxc5 (18...b5 19.e5 Sd5 20.Ge4+/- ; 18...bxc5 19.Sa5 ) 19.Sxc5 bxc5 20.e5 (20.Wb1 Ha8 ) 20...Sd5 Kosten,A - Kobas,A Kecskemet 1987 (20...Sd7 ) ) 18.f5! dxc5 19.bxc5 b5 (19...bxc5 20.Sa5+/- ; 19...Sxc5!? 20.Sxc5 bxc5 ) 20.a4! bxa4 Kobalia,M - Kveinys,A Cappelle la Grande 1998 (20...b4? ) ) 17...Sh5! /\ 18 ...d5, 18 ..Gh6=/+ 18.Hd2 (18.Hg4 Ha8 19.Gd4 f5 20.exf5 exf5 Arapovic,V - Hulak,K Sarajevo 1988) 18...Ha8 19.Gd4 e5 20.fxe5 Sxe5 Antok,D - Reiss,A Balatonlelle 2001; 16.c5 dxc5 17.bxc5 Sxc5 18.Sxc5 bxc5 19.Gxa6 Gxa6 20.Hxa6 c4 Semeniuk,AA - Chuchelov,V Khabarovsk 1990; 16.Wfd1 Hb8 17.c5 dxc5 18.e5 Sd5 19.Sxd5 exd5 20.bxc5 f6 Hunt,H - Chuchelov,V Berlin 1998) 16...Hb8 - 15 ...Hb8 16 a4 Wfe8; 15...Sh5 16.c5 dxc5 17.bxc5 b5 18.e5 Sxe5 19.fxe5 Gxe5 20.Gg1 Gxc3 Novik,M - Shestoperov,A Smolensk 1991) 16.Gd4 (16.Gg1 Sh5 (16...Ha8 17.a4 - 16 a4 Ha8 17 Gg1) 17.Sb1 Gh6 18.Ge3 f5 19.exf5 exf5 20.c5 dxc5 Rasidovic,S - Hulak,K Belgrad 1988; 16.h3 Ha8 17.Sd2 Sh5 18.Kh2 f5 19.exf5 exf5 20.Sd5 Wfe8 Noskowicz,K - Kuszewski,S corr 1991; 16.c5 bxc5 17.bxc5 dxc5 18.e5 Sg4 19.Hxg4 c4 20.Gc2 cxb3 Palosz,A - Warakomska,A Koszalin 2007; 16.a4 Wfe8 (16...Ha8 17.Gg1 (17.Gd4 e5 (17...Wfe8 18.e5 Sh5 19.Ge4 Sxf4 20.Wxf4 dxe5 Sziva,E - Bojkovic,N Jajce 1990) 18.fxe5 Sxe5 19.Sd5 Sxd5 20.cxd5 f5 Aloma Vidal,R - Sachdev,T Salou 2006) 17...Sh5 (17...a5 18.Sb5 Se8 19.bxa5 Sc5 20.Gxc5 bxc5 Nestorovic,DN - Podinic,V Zlatibor 2006) 18.a5 d5 (18...Gh6 19.Ge3 f5 20.exf5 (20.Hd2 Sdf6 Lazic,D - Miladinovic,I Belgrad 1988) 20...exf5 Nikolic,M - Djokic,V Subotica 2004) 19.exd5 exd5 20.Sxd5 Gxd5 Davletbayeva,M - Herrera,M Kemer/Antalya 2007) 17.a5 (17.Wc2 Sh5 18.Hf2 f5 19.exf5 gxf5 20.Hh4 Shf6 Koziak,V - Kushch,N Yalta 1996; 17.Gd4 e5 18.fxe5 Sxe5 19.Sd2 Sfg4 20.Gb1 Hc7 Sokolik,B - Wozniak,K ws 2006) 17...bxa5 18.Sxa5 Ga8 19.Wb1 Sg4 (19...Sh5 20.Hd2 Hc7 Gruenfeld,Y - Psakhis,L Tel Aviv 1991; Schneder,W - Heusler,W em 2004) 20.Gd2 f5 Borrell,R - Smith,DR em 2005) 16...Ha8 17.Wc2 Gh6 18.Kg1 Sh5 19.g3 Wfe8 20.Hf2 Shf6 Diaz,R - Blandon Villa,DF Bucaramanga 2008; 14.a4 Wae8 15.Sb3 Sh5 16.a5 f5 17.axb6 Sxb6 18.c5 Sd7 19.cxd6 Hxd6 20.Sc5 Hc6 Mahjoob,M - Moradi,B Arak 1998) 14...Wae8 15.Gg1 Hb8 16.Sf3 gxf5 17.exf5 e5 18.Ge2 Gh6 19.Wb1 e4 20.Sd4 Se5 Seibold,H - Straub,J GERtt 2002) 12...b6 13.Hh4 Gb7 14.f5 exf5 15.Wxf5 Wae8 16.Waf1 We5 17.Gh6 Sh5 18.Wxe5 Sxe5 19.Gxg7 Sxg7 20.Ge2 h5 Helstroffer,A - Bouhallel,R FRAtt 2005; 11...b6 12.Sc6 Hc7 13.Se7+ Kh8 14.Sxc8 Waxc8 15.Wc1 Wfd8 16.Hf3 Hb8 17.b3 Sc5 18.Gb1 b5 19.cxb5 axb5 20.f5 b4 Raeber,M - Pikula,D Scuol 2001) ;
11.f5 We8 (11...exf5 12.exf5 We8 13.Gf2 Se5 14.Ge2 Gd7 15.Kh1 Wc8 16.fxg6 hxg6 17.Gh4 Sxc4 18.Gxc4 Wxc4 19.Sd5 Sxd5 20.Gxd8 Wxd4 Svendsen,T - Kustar,S Basel 2000) 12.fxe6 fxe6 13.Ge2 b6 14.Gg5 Se5 15.Hd2 He7 16.Hf4 Wf8 17.Hh4 Wf7 18.Wf2 Gd7 19.Waf1 Waf8 20.h3 Hd8 Kopczynski,M - Jaracz,P Karpacz 2008;
11.Sb3 Hc7 (11...b6 12.a4 Hc7 13.h3 Wb8 14.Hc2 Sc5 15.Sxc5 bxc5 16.Hf2 - 11 ..Hc7 12 He2 b6 13 a4 Sc5 14 Sxc5 bxc5 15 h3 Wb8 16 Hf2) 12.He2 (12.Wc1 b6 13.He2 - 12 He2 b6 13 Wac1) 12...b6 (12...We8 13.Wad1 b6 14.Wd2 Gb7 15.Wfd1 Wac8 (15...Gf8 16.h3 e5 17.f5 gxf5 18.exf5 Kh8 19.Hf2 Ge7 20.Ge2 Wg8 Daya,M - Cramling,P Evry 2003) 16.h3 Hb8 17.Hf2 Ha8 18.Gf1 b5 19.a3 Gxe4 20.cxb5 Wxc3 Arakhamia Grant,K - Kleiman,J Philadelphia 2004) 13.Kh1 (13.Gd4 Gb7 14.e5 Se8 15.Wae1 Wd8 16.Gb1 Gc6 17.h4 Gh8 18.h5 Ga8 19.hxg6 hxg6 20.Sd1 Sg7 Bator,R - Winge,S Stockholm 1983; 13.a4 Sc5 14.Sxc5 (14.Gc2 Sxb3 15.Gxb3 Gb7 16.Gc2 Sd7 17.Wad1 Sc5 18.Gd4 Gxd4+ 19.Wxd4 e5 20.Wd2 exf4 Havranek,M - Kievelitz,B Decin 1998) 14...bxc5 15.h3 (15.a5 Gb7 16.f5 Wfe8 17.fxg6 fxg6 18.e5 dxe5 19.Gg5 Wf8 20.Gxf6 Gxf6 Nikolin,Z - Litinskaya,MI Athens 1990) 15...Wb8 16.Hf2 Sd7 (16...Wb3 17.Wad1 Gb7 18.Hc2 Wb4 19.Sa2 Sg4 20.Gc1 Gd4+ Smetankin,S - Kushch,N Rovno 2000) 17.Wad1 Gb7 18.f5 Gc6 19.Wd2 Wbe8 20.Kh1 Gxc3 Kraemer,M - Farago,I Kiel 2003; 13.Wac1 Gb7 14.Sd2 - 13 Sd2 Gb7 14 Wac1 (14.Kh1 - 13 Kh1 Gb7 14 Wac1) ; 13.Sd2 Gb7 14.Wac1 Wad8 (14...Wac8<=> 15.b4 (15.Kh1 - 13 Kh1 Gb7 14 Wac1 Wac8 15 Sd2) 15...Hb8 16.h3 (16.Wfd1 Wfd8 17.h3 Se8 18.Sa4 Gc6 19.b5 axb5 20.cxb5 Ga8 Mihalincic,T - Devcic,I Zagreb 1998) 16...Sh5 17.Hf2 b5 18.g4 bxc4 19.Sxc4 d5 20.gxh5 dxc4 Alfred,N - Nemeth,Z Budapest 2002) 15.b4 Hb8 16.Sa4 Ga8 17.h3 Sh5 18.Hf2 e5 19.f5 Sf4 20.Gb1 b5 Skage,OA - Perman,T Gibraltar 2008; 13.g4 Gb7 14.Wac1 Wfe8 15.h3 (15.g5 Sh5 16.Hf2 f5 17.exf5 Gxc3 18.fxg6 Hc6 19.gxh7+ Kh8 20.Hf3 Hxf3 Ansell,S - Plaskett,J London 1990) 15...Wad8 16.Hf2 Sc5 17.Sxc5 bxc5 18.b4 cxb4 19.Gb6 Hc6 20.Sd5 Wc8 Skurski,J - Grabarczyk,B Warszawa 2005) 13...Gb7 14.Wad1 (14.Wac1 Wfe8 (14...Wac8 15.Sd2 (15.He1 Hb8 16.Gd4 Ha8 17.Wc2 Wfd8 18.We2 Sc5 19.Gc2 b5 20.Sxc5 dxc5 Jell,K - Dankert,P bdl1986/87) 15...Hb8 16.Gb1 (16.Gf2 Ha8 17.Wce1 Wfe8 18.Gh4 Sh5 19.Hf2 Sc5 20.Gb1 f5 Jap Tjoen San,L - De Boer,S Wijk aan Zee 1997) 16...Wfe8 17.Gg1 Sh5 18.Ge3 e5 19.fxe5 dxe5 20.Hf2 Shf6 Loadman,I - Mikanovic,G Montreal 1999) 15.He1 (15.Gf2 Wac8 16.Gh4 Hb8 17.Wce1 Sc5 18.Sxc5 Wxc5 19.Gf2 Wcc8 20.Sa4 Sd7 Farago,S - Zalkind,K Budapest 2000) 15...Wac8 16.Hh4 Hb8 17.Gd4 Ha8 18.Wce1 b5 19.cxb5 d5 20.bxa6 Gxa6 Stawizsinski,R - Dominguez,H Santiago de Chile 2002) 14...Sc5 15.Gd4 (15.Sxc5 bxc5 16.Gg1 Wad8 17.Hc2 Sd7 18.Ge2 Sb8 19.Gf3 Sc6 20.Se2 e5 Haensel,T - Espig,L Altenkirchen 2001) 15...Sxd3 16.Hxd3 Wfd8 17.f5 exf5 18.exf5 Hc6 19.Hh3 Sh5 20.Sd5 Hxc4 Harini,S - Uthra,P Pune 2007]

11...e5 [11...Hc7 12.He1 (12.Wc1 We8 (12...b6 13.b4 Gb7 14.Sb3 (14.Hd2 Wae8 (14...Wac8 15.Hf2 Hb8 16.Sb3 - 14 Sb3 Wac8 15 He2 Hb8 16 Hf2; 14...Sh5 15.Hf2 Wfe8 16.g4 Shf6 17.g5 Sh5 18.Ge2 Wac8 19.Gxh5 gxh5 20.a3 Hd8 21.He2 Hernandez,T - Martinez Porras,IL Matanzas 1995) 15.Sb3 Wc8 16.Wfd1 Hb8 17.He2 Wfd8 18.Gf2 (18.Gb1 Ga8 19.Gd2 Se8 20.Gd3 Wc7 21.a3 Fogarasi,T - Espig,L Pardubice 2000) 18...Gh6 19.Ge3 Ha8 20.e5 Sh5 21.exd6 Krasnodebska,M - Warakomska,A Leba 2007; 14.Hf3 Wac8 15.g4 Hb8 16.g5 Sh5 17.Sde2 Wfe8 18.Hf2 f6 19.h4 f5 20.exf5 exf5 21.Sd5 Lengyel,B - Szieberth,A HUNtt 2001) 14...Wac8 15.Sd2 (15.He2 Hb8 16.Hf2 Ga8 (16...Ha8 17.Sd2 a5 18.Sb5 Wc6 19.a3 Wd8 20.Sb3 Gf8 21.f5 Mueller,K - Dankert,P Hamburg 1988; 16...Wfe8 17.a3 Ga8 18.Sd2 - 12 ...We8 13 Sb3 b6 14 Sd2 Gb7 15 He2 Wac8 16 Hf2 Hb8 17 b4 Ga8 18 a3) 17.Wfe1 Wc7 18.g4 b5 19.c5 dxc5 20.Sxc5 Sxc5 21.Gxc5 Calzetta Ruiz,M - Stefanova,A Saint Vincent 2000) 15...Hb8 16.He1 Wfe8 17.Hh4 Ga8 18.Ge2 b5 19.cxb5 axb5 20.Sxb5 Sxe4 21.Wxc8 Homuth,W - Heinig,W GERtt 2002) 13.Sb3 b6 14.Sd2 Gb7 15.He2 Wac8 16.Hf2 Hb8 17.b4 Ga8 18.a3 Gc6 (18...Wc6 19.Wc2 Wec8 20.Wfc1 W6c7 21.Se2 1/2-1/2 Suetin,A - Chuchelov,V Schwaebisch Gmuend 1993) 19.Sf3 Wed8 20.Hh4 Sf8 21.f5 Carbonnel,P - Bach,E GERtt 2000) 12...b6 13.Wd1 Gb7 14.Sb3 Wfe8 15.Hf2 Gc6 16.Gb1 b5 17.e5 dxe5 18.fxe5 Hxe5 19.Gf4 Hh5 20.Gd3 g5 21.Ge2 Ljubarskij,J - Jaenig,R Hockenheim 2007]

12.Sde2 exf4 13.Sxf4 We8 14.Wc1 b6 15.Gb1 Gb7 16.Hxd6 Gxe4 propozycja remisu

17.Sxe4 Sxe4 18.Ha3 Sef6 19.Kh1 Gf8 20.Hc3 Gd6 21.b3 Ge5 22.Gd4 Hc7 23.Gxe5 Wxe5 24.Hf3 Wc8 25.Wcd1 We7 26.Hd3 Kg7 27.Hd4 Hc5 28.Hb2 Kg8 29.Hf2 Hxf2 30.Wxf2 Kg7 31.Kh2 b5 32.cxb5 axb5 33.Wfd2 h5 34.Sd5 We5 35.Wd4 Wc5 36.Sf4 Wc7 37.Sd5 Wc5 - 36 ...Wc5; propozycja remisu







38.Sb4 We7 39.Gd3 Sf8 40.Wd6 We6 41.Gf1 Wxd6 42.Wxd6 Se6 43.Wb6 Sd4 44.Gd3 h4 45.a4 bxa4 46.bxa4 Wc1 47.Wd6 Sf5 48.Gxf5 gxf5 49.Wd4 Se4 50.a5 Kf6 51.a6   1/2-1/2

środa, 18 listopada 2009

51 Mistrzostwa Polski

Baranowski,Tadeusz (2478) - Szczepański,Zbigniew (2551) [C69]
LI MP(ws), 15.01.2008


1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Gxc6 dxc6 5.0-0 f6 6.d4 Gg4 7.c3 Gd6 8.Ge3 He7 9.Sbd2 0-0-0 10.We1



Zbigniew Szczepański



10...Sh6 [10...h5 11.Hc2 Hf7 12.b4 Se7 13.a4 g5 14.dxe5 Gxe5 15.b5 a5 16.Sxe5 fxe5 17.b6 Hg6 18.bxc7 Kxc7 19.Sc4 Sc8 20.Wab1 Hokkanen,P - Tuovinen,J FINtt 2005]

11.h3 [11.dxe5?! Gxe5 12.Hc2 Sf7 13.Sxe5 Sxe5 14.f3 Ge6 15.Gd4 c5 16.Gxe5 fxe5=/+ 17.Wad1 c4 18.Sf1 Hc5+ 19.Hf2 Ha5 20.Wxd8+ Wxd8 Hecht,HJ - Chandler,M bdl1981/82 1982; 11.Hc2 ]

11...Gh5 12.dxe5 [12.Ha4 Ge8 13.Hb3 Sf7 14.Sc4 Gd7 15.Sa5 b6 16.dxe5 Sxe5 17.Gxb6 Ge6 18.c4 Sxf3+ 19.gxf3 cxb6 20.Hxb6 Hc7 21.Hxa6+ Kd7 Cabilin,J - Chapman,M Sydney 1997; 12.a4 exd4 13.cxd4 Gb4 14.e5 Sf5 15.g4 Sxe3 16.exf6 Hxf6 17.Wxe3 Gg6 18.Wc1 Whe8 19.Wc4 Wxe3 20.fxe3 c5 21.Hf1 Wf8 Stoelzel,W - Pilz,E em 2006]

12...Gxe5 13.Hc2 Gxf3 [13...Sf7 14.Sd4 Whe8 15.Sf5 Hf8 16.Sc4 Sd6 17.Sfxd6+ Gxd6 18.Sxd6+ Hxd6 19.f3 Hg3 20.Hf2 Hxf2+ 21.Kxf2 Gf7 22.b3 b6 23.c4 Saenko,O - Drake Diez de Rivera,P ws 2006]

14.Sxf3 Sf7 15.a4 Gd6 16.b4 Whe8 17.Gd4 He6 18.Wab1 Se5 19.Gxe5 Gxe5 20.b5 a5 21.Sxe5 fxe5 22.He2 c5 23.Wed1 Wxd1+   1/2-1/2

wtorek, 17 listopada 2009

III Drużynowy Puchar Słowiański

Baranowski,Tadeusz (2483) POL - Makovsky,Petr (2517) CZE [D48]

3 SLAVCUP-board 2, 15.12.2008


1.d4 Sf6 2.Sf3 d5 3.c4 c6 4.Sc3 e6 5.e3 Sbd7 6.Gd3 dxc4 7.Gxc4 b5 8.Gd3 Gb7 9.0-0 a6 10.e4 c5 11.d5 Hc7 12.dxe6 fxe6 13.Gc2 c4 14.He2 Gd6 15.Sd4 Sc5 16.f4 e5 17.Sf5 0-0 18.Wd1 Sd3 19.Sxd6 Hxd6 20.Gxd3 cxd3 21.Wxd3   1/2-1/2




poniedziałek, 16 listopada 2009

Mistrzostwa Świata - Turniej Kandydatów - IECG

Pedro,Fernando (2128) ARG - Baranowski,Tadeusz (2385) POL [B30]
WC-2010-T-00001, 17.06.2009







Fernando Pedro


1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.Sc3 e5 4.Gc4 Ge7 5.d3 Sf6 6.Sg5 0-0 7.f4 d6 8.f5







8...Sd4 [8...a6 9.a4 (9.g4 b5 10.Gxf7+ Wxf7 11.Sxf7 Kxf7 12.g5 Se8 13.f6 Sxf6 14.gxf6 Gxf6 15.0-0 Ge6 16.Gg5 Ke7 17.Hh5 Hg8 18.Wf2 Kupreichik,VD - Zapolskis,A Warszawa 1991) 9...Sb4 10.0-0 b6 (10...d5 11.exd5 Sbxd5 12.Sxd5 Sxd5 13.Hh5 h6 14.Se4 Sf6 15.Sxf6+ Gxf6 16.Ge3 b6 17.Wae1 Gb7 18.Gxh6 Zemerov,V - Banusz,V Harkany 1998) 11.Gb3 Gb7 12.He2 d5 13.exd5 Sfxd5 14.Sce4 Sf6 15.Sxf6+ Gxf6 16.Hh5 Gxg5 17.Gxg5 Hd4+ 18.Kh1 Kupreichik,VD - Gashimov,V Minsk 2000; 8...d5 9.Sxd5 (9.exd5 Sd4 10.0-0 - 8 ..Sd4 9 0-0 d5 10 exd5) 9...Sxd5 10.Sxf7 Kxf7 11.Gxd5+ Ke8 12.0-0 (12.Hh5+ Kd7 13.Hxh7 Gf6 14.Hh5 Kc7 (14...Sd4 15.Kd1 (15.Hd1 Kc7 16.Gc4 Gxf5 17.exf5 Gh4+ 18.g3 Kovalev,A- Moiseenko,A UKR 1999) 15...Kc7 16.g4 Gd7 17.c3 Ga4+ 18.b3 Volotkin,A - Moiseenko,A Cappelle la Grande 2001) 15.Ge3 Sd4 16.0-0-0 Sxf5 17.Gxc5 Se7 18.d4 Tukhaev,A - Zhornik,N Alushta 2006) 12...Hd6 13.Hh5+ g6 14.Hxh7 gxf5 15.Gh6 Wf6 16.Gg5 f4 17.g3 Kd8 18.Gxf6 Ljubicic,A - Saenko,O ws 2008; 8...Sa5 9.Ge3 (9.Gxf7+ Wxf7 10.Sxf7 Kxf7 11.g4 g6 12.h4 b5 13.g5 Sh5 14.Hf3 Kg8 15.0-0 Hf8 16.Sxb5 Gd7 17.Sc7 Wb8 18.Sd5 Gdanski,J - Palo,D Cappelle la Grande 2002) 9...Sxc4 10.dxc4 Gd7 11.Sh3 Gc6 12.Sf2 Ha5 13.Gd2 Hd8 14.Hf3 Se8 15.h4 Sc7 16.g4 We8 17.g5 b5 18.f6 Baron Rodriguez,J - Glaria Murillo,Ch Zaragoza 2003]

9.0-0 [9.Sf3 d5 10.Sxd5 Sxd5 11.Gxd5 Sxf5 12.Sxe5 Gh4+ 13.g3 Sxg3 14.hxg3 Gxg3+ 15.Kf1 Gxe5 16.Hh5 Hf6+ 17.Ke2 Hg6 18.Hxg6 hxg6 Liberus,M - Pisulinski,J Mikolajki 1991]

9...Gd7 [9...Wb8 10.a4 Gd7 11.g4 Ge8 12.Sh3 h6 13.g5 hxg5 14.Gxg5 b5 15.axb5 Gxb5 16.Wxa7 Gxc4 17.dxc4 Sc6 18.Wxe7 Sxe7 19.Gxf6 Isonzo,D - Rosin,F Bratto 2004; 9...d5 10.exd5 (10.Gb3 dxe4 11.dxe4 b5 12.Sd5 c4 13.Sxe7+ Hxe7 14.c3 Sxb3 15.axb3 Gb7 16.bxc4 bxc4 17.He2 Hc7 18.Wa4 Hc5+ 19.Ge3 Marra,E - Galindo,VL Sao Paulo 2006) 10...Gxf5 11.Sge4 (11.a4 Gg4 12.Hd2 a6 13.Sge4 Se8 14.Hf2 Kh8 15.Hg3 f5 16.h3 Ge2 17.Wf2 Gh4 18.Hxe5 Gxf2+ 19.Sxf2 Suarez Real,A - Llaneza Vega,M Oviedo 2006) 11...Gg6 12.Sxf6+ Gxf6 13.a4 b6 14.Se4 Ge7 15.Sg3 Hd7 16.c3 b5 17.Ga2 Sf5 18.Hg4 c4 19.Sxf5 1-0 Plonczak,D - Roszkowski,R Lublin 2007]

10.a4 a6 11.a5 [11.g4 b5 12.Sxf7 Wxf7 13.Gxf7+ Kxf7 14.g5 Se8 15.Sd5 Kg8 16.c3 Sxf5 17.exf5 Gxg5 18.axb5 Gxb5 19.c4 Gc6 20.Sc3 Gxc1 Bouthier,J - Le Hetet,N Condom 2005]

11...Gc6 12.Sh3 d5 13.exd5 Sxd5 14.Se4 Sf6 15.Sxf6+ Gxf6 16.c3 Sb5 17.Ge3 Sd6 18.Gxc5 Sxc4 19.dxc4 Hxd1 20.Waxd1 Wfd8 21.Sf2 Wxd1 22.Wxd1 h5 23.We1 Gd7   1/2-1/2

niedziela, 15 listopada 2009

Półfinał Mistrzostw Świata - IECG/LSS

Baranowski,Tadeusz (2390) POL - Ingersol,Harry (2408) USA [C92]

WC-2012-S-00009(lss), 18.07.2009


1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 Sf6 5.0-0 Ge7 6.We1 b5 7.Gb3 d6 8.c3 0-0 9.h3 We8 10.d4 Gb7 11.Sbd2 Gf8 12.a4 Sa5 13.Gc2 b4 14.d5







14...bxc3 15.bxc3 c6 16.c4 Hc7 [16...Wc8 17.Wb1 We7 18.Gd3 Sd7 19.Sh4 Sc5 20.Gf1 g6 21.Sdf3 Wd7 22.g3 Ga8 23.Sh2 Ge7 24.Sg2 Wb8 25.Wxb8 Hxb8 26.Sg4 Agrest,I - Ohme,M Dresden 2008]

17.Gd3 [17.Ga3 Web8 (17...Gc8 18.Sh2 Gd7 19.Shf1 Wab8 20.Se3 Wec8 21.Gd3 1/2-1/2 Stefansson,H - Lobzhanidze,D Differdange 2007) 18.We2 (18.Wc1 c5 19.Wb1 Gc8 20.Gb2 Ge7 21.Gc3 Gd8 22.Kh2 Wxb1 23.Gxb1 Wb8 24.Gd3 g6 25.g3 Sh5 26.Ge2 Sg7 Kononenko,D - Kravtsiv,M Lvov 2007; 18.Sh2 Gc8 19.Shf1 (19.Wc1 g6 20.Hf3 Sd7 21.Sg4 h5 22.Se3 Gh6 23.Wcd1 Sc5 24.Kh1 Gd7 25.Wg1 Kg7 26.Sf5+ gxf5 Kotronias,V - Naiditsch,A FRAtt 2007) 19...g6 20.Se3 cxd5 21.cxd5 Gd7 22.Gd3 Hc3 23.He2 Sb3 24.Wa2 Sh5 25.g3 Gxh3 26.Wc2 Ha5 Zho,ZY - Kaufman,R Budapest 2007) 18...Gc8 19.Se1 g6 20.Gb1 Gh6 21.Ga2 c5 22.Sb1 Wb7 23.Sc3 Wab8 24.Sd3 Sd7 25.Hc2 Sb6 26.Sb2 Gd7 Fusco,S - Mareco,S Villa Martelli 2008; 17.Wa3 Web8 18.Sh4 Gc8 19.Wg3 Hd8 20.Sf5 Gxf5 21.exf5 cxd5 22.cxd5 Wb4 23.Sf3 Wc8 24.Gg5 Sc4 25.Gxf6 Hxf6 26.Sg5 Ge7 Polgar,J - Topalov,V Dos Hermanas 2008]

17...h6 [17...Web8 18.Wa3 (18.Ga3 Gc8 19.Gf1 (19.Hc2 - 18 Hc2 Gc8 19 Ga3) 19...Gd7 20.We3 c5 21.Hc2 g6 22.Gb2 Gh6 23.Wee1 Wb7 24.Gc3 Wab8 25.Web1 Se8 26.Gd3 f6 27.Wxb7 Grischuk,A - Morozevich,A Monte Carlo 2006; 18.Hc2 Gc8 19.Ga3 c5 (19...Sd7 20.Wec1 g6 21.Hc3 c5 22.Wcb1 Gg7 23.Wxb8 Wxb8 24.Wb1 Wxb1+ 25.Gxb1 1/2-1/2 Khairullin,I - Warakomski,T Erevan 2006) 20.Gb2 Wb7 21.Gc3 Sh5 22.h4 Gd7 1/2-1/2 Baranowski,T - Zielinski,M ws 2007; 18.Gb2 Gc8 19.Hc2 Sd7 20.Ga3 Sc5 21.Gxc5 dxc5 22.Web1 Gd7 23.Hc3 Gd6 24.Se1 Wb7 25.Wxb7 Sxb7 26.Ge2 Ha5 27.He3 Zlotkowski,A - Zielinski,M ws 2007; 18.Sf1 Gc8 19.Wa3 - 18 Wa3 Gc8 19 Sf1) 18...Gc8 19.Sf1 Gd7 (19...Sd7 20.Se3 Sc5 21.Gc2 Gd7 22.Gd2 Hd8 23.Gc3 Wb7 24.Sd2 g6 25.h4 h5 26.Sf3 Gg7 27.Sg5 Cheparinov,I - Wang Hao Taiyuan 2007) 20.Gg5 Ge7 21.Se3 h6 22.Gh4 cxd5 23.Gxf6 Gxf6 24.Sxd5 Hd8 25.Sd2 Gg5 26.Sf3 Sb7 27.a5 Polgar,J - Morozevich,A Mainz 2008; 17...Gc8 18.Sf1 Wb8 19.Wa3 Sb7 20.Gg5 Sd7 21.Se3 h6 22.Gh4 Sbc5 23.Gc2 a5 24.Sd2 Sb6 25.Gg3 Ge7 26.f4 Scd7 27.Kh1 Wang Hao - Jakovenko,D Taiyuan 2006]

18.Wb1 [18.Gb2 Web8 19.Gc3 cxd5 20.exd5 Gc8 21.Sxe5 dxe5 22.Gxe5 Hd8 23.Gxb8 Wxb8 24.Wb1 Wxb1 25.Hxb1 Sb7 26.Sf3 Sc5 27.Gc2 Hd6 ]

18...Gc8 19.Sf1 Gd7 20.Gd2 Wab8 21.Gb4 Sb7 22.Se3 cxd5 23.cxd5 Sc5 24.Gxc5   1/2-1/2

sobota, 14 listopada 2009

Drużynowe Mistrzostwa Europy el.

Banet,Jean (2435) FRA - Baranowski,Tadeusz (2483) POL [A37]
EU/TC8/sf3 - board 2(ws), 21.02.2009


1.Sf3 c5 2.g3 Sc6 3.Gg2 g6 4.0-0 Gg7 5.c4 e6 6.a3 Sge7 7.Sc3 d5 8.cxd5 exd5 9.d3 0-0 10.Gf4



Jean Banet



10...h6 [10...a6 11.Wc1 b5 12.Hc2 Ge6 13.Sd1 Wc8 14.We1 c4 15.dxc4 dxc4 16.Sc3 Sf5 17.Wcd1 Ha5 18.e4 Sfd4 19.Sxd4 Sxd4 20.Hb1 Barnes,N - Okoth,J Dubai 1986; 10...Gf5 11.Hd2 Hd7 12.Wfc1 Gg4 13.Wab1 Gxf3 14.Gxf3 Sd4 15.b4 Sxf3+ 16.exf3 Wac8 17.Se2 cxb4 18.Hxb4 Wxc1+ 19.Wxc1 Sc6 20.Hc5 Jolly,JF - Illien,JM Fouesnant 2003; 10...d4 11.Se4 (11.Sa4 b6 12.Wc1 Sd5 13.b4 We8 14.bxc5 b5 15.Sg5 bxa4 16.Hxa4 Gb7 17.Hb5 Sxf4 18.Hxb7 Sxe2+ 19.Kh1 Hxg5 20.f4 Osttveit,M - Carlsen,M NORtt 2002) 11...b6 12.Wc1 a5 13.a4 Sd5 14.Hd2 Scb4 15.Gg5 Hd7 16.Hd1 h6 17.Gf4 g5 18.Gd6 We8 19.Hb3 He6 20.g4 Thalmeier,B - Zakharchenko,A Graz 2008; 10...b6 11.e4 (11.Hc2 Gd7 12.Wab1 a6 13.Wfc1 Wc8 14.Hd2 Ge6 15.b4 c4 16.dxc4 dxc4 17.b5 Hxd2 18.Gxd2 axb5 19.Wxb5 Sa5 20.Ge1 Seckar,M - Vrbica,L SVKtt 2001) 11...dxe4 (11...Gg4 12.h3 Gxf3 13.Hxf3 d4 14.Sa2 Se5 15.Gxe5 Gxe5 16.He2 Hd7 17.f4 Gg7 18.Wac1 Wfc8 19.b4 He6 20.bxc5 Bui Ha Duc - Nguyen Van Huy Ho Chi Minh City 2005) 12.dxe4 Ga6 (12...Ge6 13.Hc1 Sd4 14.Sxd4 cxd4 15.Se2 Wc8 16.Hd2 Hd7 17.Wac1 Sc6 18.Gh6 Gxh6 19.Hxh6 Se5 20.Sf4 Freisler,P - Spacek,P Karvina 1985) 13.We1 Hxd1 14.Waxd1 Wad8 15.Gd6 Wfe8 16.g4 Sc8 17.Gg3 Wxd1 18.Wxd1 Wd8 19.Wxd8+ 1/2-1/2 Zabotin,A - Kokarev,D Vladimir 2008]

11.Wb1 [11.Wc1 Ge6 12.h3 Hd7 13.Kh2 b6 14.Hc2 Wac8 15.Hb1 d4 16.Sa2 g5 17.Gd2 Hd5 18.Wc4 Hd6 19.Wcc1 a5 20.b4 cxb4 Moingt,JC - Sandler,L Paris 1990; 11.h4 b6 12.Wb1 Gf5 (12...d4 13.Sa4 Sd5 14.Gd2 Hd6 15.Hc2 We8 16.Wfe1 Se3 17.Gxe3 dxe3 18.Sc3 Gf5 19.Ha4 Wad8 20.Hf4 Hxf4 Rivero,JL - Escobar,T Buenos Aires 1993) 13.Hd2 Kh7 14.b4 c4 15.e4 dxe4 16.dxe4 Hxd2 17.Gxd2 Ge6 18.b5 Sa5 19.Se2 Sb3 20.Gb4 Wfe8 Banasik,H - Guzik,J Lublin 2006]

11...d4 [11...Ge6= 12.Sa4 (12.Hc1 Kh7 13.b4= ) 12...b6 13.b4 cxb4 14.axb4 Sf5 (14...d4= ) 15.b5 (15.Hd2= ) 15...Scd4 (15...Sa5 16.Hd2= ) 16.Sxd4 (16.Se1?! Hd7 17.e3 g5-/+ ) 16...Sxd4 17.Sc3 Wc8 18.Gd2 (18.Hd2?? Wxc3 19.Hxc3 Sxe2+-+ ; 18.Wc1 Hd7-/+ (18...Wxc3 19.Wxc3 Sxe2+ 20.Hxe2 Gxc3 21.Gxh6= ) ) 18...Hd7 19.Kh1 (19.e3 Gg4 20.f3 Sxf3+-/+ ; 19.We1 Sf5= (19...Wc5= ) ) 19...Gg4 /\ 20 ...Wxc3; 21 .. Gxe2 20.f3 Ge6=/+ 21.Ha4 Burmakin,V - Shaposhnikov,E St Petersburg 2004]

12.Sa4 b6 13.b4 cxb4 14.axb4 Gb7 15.b5 Sa5 16.Gd2 We8 17.Gxa5 bxa5 18.Sc5 Gd5 19.Ha4 Wc8 20.Sb3 Gxb3   1/2-1/2

piątek, 13 listopada 2009

Turniej Klasyfikacyjny - IECG/LSS

Godat,Terry (2355) USA - Baranowski,Tadeusz (2372) POL [E32]
ST-2009-0-00059, 20.09.2009


1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 Gb4 4.Hc2 0-0 5.a3 Gxc3+ 6.Hxc3 b6 7.Gg5 Gb7 8.f3 h6 9.Gh4 d5 10.e3 Sbd7 11.cxd5 Sxd5 12.Gxd8 Sxc3 13.Gh4 Sd5 14.Gf2 c5 15.e4 Se7 16.Se2 f5 17.exf5







17...Sxf5 [17...exf5 18.dxc5 Sxc5 19.Gxc5 bxc5 20.Sf4 Wfd8 21.Gc4+ Kh7 22.Se6 Wd6 23.Sxc5 Gd5 24.Gxd5 Wxd5 25.Sa4 Wb8 26.Wb1 Wd4 27.Sc3 L'Ami,E - Lutz,Ch bdl2007/08]

18.dxc5 [18.0-0-0 Wac8 19.Sc3 c4 20.Ge2 Sf6 21.Whe1 a6 22.Wd2 Sd5 23.Sxd5 Gxd5 24.Gd1 b5 25.Gc2 Se7 26.We3 a5 27.Wd1 b4 Mohota,N - Kovalyov,A Montreal 2008]

18...Sxc5 19.Gxc5 [19.Wd1 Wad8 20.Sd4 Sa4 21.Wd2 Wc8 22.Ge2 Wfd8 23.Sxf5 exf5 24.Gd4 Wd5 25.Gd1 Sc5 26.Gc2 Sd3+ 27.Gxd3 1/2-1/2 Hellstrom,A - Akdag,M ws 2007; 19.Sc3 1/2-1/2 Sladek,V - Corti,H ws 2007 19...Wfd8 (19...Sb3 20.Wd1 Wad8 21.Gd3 Sbd4 22.0-0 g5 23.a4 Kf7 24.b4 Ke7 25.a5 Sh4 26.Ge4 Gxe4 27.fxe4 e5 28.Sd5+ Ke6 Terrieux,K - Papp,G Rogaska Slatina 2009; 19...Wad8 20.Wd1 Wxd1+ 21.Kxd1 Sb3 22.Gc4 Wd8+ - 19 ...Wfd8 20 Wd1 Wxd1+ 21 Kxd1 Sb3 22 Gc4 Wd8+) 20.Wd1 Wxd1+ (20...Wac8 21.Gc4 Wxd1+ 22.Kxd1 Kf7 23.We1 Wd8+ 24.Kc2 Gd5 25.Sxd5 exd5 26.Ga2 Kf6 27.Kd2 Wd7 28.Wc1 Se6 Maiorov,N - Naumkin,I Cutro 2008) 21.Kxd1 Sb3 (21...Wd8+ 22.Kc2 Kf7 23.Gc4 Sd4+ 24.Kb1 Sdb3 25.Ge2 Ga6 26.Gxa6 Sxa6 27.Wd1 Wxd1+ 28.Sxd1 Sac5 Roussel Roozmon,T - Kovalyov,A Montreal 2008) 22.Gc4 Wd8+ 23.Ke2 1/2-1/2 Ciucurel,SM - Rocius,M ws 2008 (23.Ke1 Sbd4 24.Gxd4 Sxd4 25.Kf2 - 23 Ke2 Sbd4 24 Gxd4 Sxd4+ 25 Kf2) 23...Sbd4+ 24.Gxd4 Sxd4+ 25.Kf2 Kf7 26.Wd1 Kf6 27.Sb5 (27.Gd5 Sc6 28.Gxc6 Wxd1 Kotanjian,T - Parligras,M Kavala 2008) 27...Ga6 28.Wxd4 Wxd4 Ciucurel,SM - Bubir,AN ws 2008; 19.Sf4 g5 20.Gxc5 bxc5 21.Sd3 c4 22.Se5 Gd5 23.Gxc4 Gxc4 24.Sxc4 Wfc8 25.Se5 Wc2 26.0-0 Wxb2 27.Wf2 Wab8 28.Wa2 Wb1+ Lautenbach,W - Martello,JA ws 2007]

19...bxc5 20.Wc1 Wac8 21.Sf4 Gd5 [21...g5 1/2-1/2 Runting,TE - Asquith,JEC em 2002]

22.Sg6 Wf7 [22...Wf6 0-1 Pasierb,S - De Oliveira,MB em 2005]

23.Se5 [23.Gd3 Sd6 24.Se5 Wfc7 25.0-0 c4 26.Gg6 c3 27.Wf2 Kf8 28.Gd3 cxb2 29.Wxc7 b1H+ 30.Gxb1 Wxc7 31.Wb2 Wc3 32.Wb8+ Ke7 Moise,O - Jedrzejowski,M ws 2007]  1/2-1/2

czwartek, 12 listopada 2009

Turniej Klasyfikacyjny - IECG/LSS

Buzas,Gyula (2350) HUN - Baranowski,Tadeusz (2381) POL [D48]
ST-2009-0-00056, 01.07.2009


1.d4 d5 2.Sf3!? Sf6 3.c4 e6 4.Sc3 c6!? 5.e3 Sbd7 6.Gd3 dxc4 7.Gxc4 b5 8.Gd3 Gb7 9.0-0 a6 10.e4 c5 11.d5 c4 12.Gc2 Hc7 13.dxe6 fxe6 14.Sg5 Sc5 15.e5 Hxe5 16.We1 Hd6 17.Hxd6 Gxd6 18.Ge3 0-0 19.Wad1 Ge7 20.Gxc5 Gxc5 21.Sxe6 Wfc8 22.Sxc5  1/2-1/2




środa, 11 listopada 2009

Poznańska tradycja w Dzień Niepodległości

Raz w roku i to akurat 11 listopada, kiedy cała Polska obchodzi Dzień Niepodległości, Poznaniacy świętują obchody Marcina, nazywane również imieninami ulicy.






Do stolicy Wielkopolski wjeżdża na białym koniu, ubrany w strój rzymskiego legionisty święty Marcin. Towarzyszą mu inni jeźdźcy, a także rzemieślnicy, kuglarze, klowni, szczudlarze.







Niezwykły korowód wyrusza po zakończeniu sumy odpustowej spod kościoła św. Marcina






i przybywa pod zamek, gdzie do późnych godzin wieczornych trwa zabawa. Jest dużo muzyki, happeningów, ciekawych występów.






Najważniejszą atrakcją obchodów są świętomarcińskie rogale, uważane za wielki przysmak. Co roku cukiernicy pieką ponad 200 ton tych smakołyków, a najlepsze z nich otrzymują certyfikat jakości.




.

wtorek, 10 listopada 2009

III Drużynowy Puchar Dunaju

Baranowski,Tadeusz (2478) POL - Berecz,Arpad (2404) HUN [C68]

III Danube Cup - Paul Darmogray Mem-board 2, 01.02.2008


1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Gxc6 dxc6 5.0-0 Hd6 6.Sa3 b5 7.c3 c5 8.Sc2 Gb7 9.d4 cxd4 10.cxd4 exd4 11.Scxd4 c5







12.Sf5 [12.e5 Hb6 13.Sb3 Se7 (13...c4 14.Ge3 Hg6 15.Sa5 Wd8 16.He2 Ga8 17.a4 Gb4 18.axb5 axb5 19.b3 Gc3 20.Wa3 Ge4 21.Sh4 He6 Riggs,BM - Mackie,JJ em 1996) 14.Ge3 Sd5 15.Hd2 Ge7 16.Wac1 Wc8 17.Gg5 c4 18.Gxe7 Sxe7 19.Wfd1 0-0 20.Sbd4 Wcd8 21.Hc2 Wfe8 Grazinys,V - Raidna,R em 2001]

12...Hxd1 13.Wxd1 Sf6 [13...g6 14.Sd6+ (14.Sg3 Sf6 15.e5 Sd7 16.b3 Gg7 17.Gb2 0-0-0 18.Wac1 Kb8 19.Sg5 Gxe5(+) Guinsburg,MF - Grazinys,V em 2002) 14...Gxd6 15.Wxd6 Wd8 16.Gf4 Wxd6 17.Gxd6 Sf6 18.e5 Se4 19.Wd1 Sxd6 20.Wxd6 Ke7 21.Sg5 h6 22.Sxf7 Kxf7 23.Wd7+ Thorsteinsdottir,G - Coimbra,MG Torino 2006]

14.e5 [14.Sg5 h6 15.e5 Sg8 16.Sh3 Gc8 17.Sd6+ Gxd6 18.Wxd6 Gxh3 19.gxh3 Se7 20.b3 Sf5 21.Wc6 Kd7 22.Wxc5 Wac8 23.Ga3 Wxc5 Meyer,M - Ljubarskij,J GERtt 2004; 14.Gg5 Sxe4 15.We1 f6 16.Gxf6 gxf6 17.Sd2 0-0-0 18.Sxe4 c4 19.a3 Gxe4 20.Wxe4 Gc5 21.Wae1 Wd2 22.W4e2 Whd8 23.g4 a5 Szabo,K - Banusz,T Budapest 2005]

14...Se4 [14...Sd5 15.Sg5 Gc6 16.Se4 1/2-1/2 Magem Badals,J - Kuzmin,A Andorra la Vella 1998; 14...Sd7 15.Sg5 Sxe5 16.Gf4 f6 17.Gxe5 fxg5 18.Gxg7 Gxg7 19.Sxg7+ Ke7 20.We1+ Kf6 21.Se6 c4 22.Sc5 Gd5 23.Sd7+ Kf7 24.Wad1 Rudolf,M - Ohl,K em 2004]

15.a4 [15.Sg5 h6 1/2-1/2 De la Riva Aguado,O - Giorgadze,G Benasque 1997 16.Sxe4 Gxe4 17.Sd6+ Gxd6 18.exd6 (18.Wxd6 0-0 19.Ge3 c4 20.Gb6 Wfe8 21.We1 Wxe5 22.f3 Wd5 23.Wxd5 Gxd5 24.Wd1 Wb8 Tukhaev,A - Malaniuk,VP Alushta 2007) 18...Kd7 19.Gf4 Whe8 20.f3 Gb7 21.Kf2 g5 22.Ge3 We5 23.Wac1 c4 24.b3 Wc8 Rudolf,M - Krysztofiak,M Warszawa 2007; 15.Ge3 Wd8 (15...f6 16.exf6 gxf6 17.Sd2 Wg8 18.f3 Sg5 19.Kf2 Sf7 20.Sg3 Wg6 21.Sde4 c4 22.Gf4 Ge7 23.a4 b4 24.Sd6+ Sxd6 Vysochin,S - Abdelnabbi,I Tanta 2003) 16.Sg5 Sxg5 17.Gxg5 Wd7 18.We1 Wd5 19.Sd6+ Gxd6 20.exd6+ Kd7 21.Gf4 We8 22.Wxe8 Kxe8 23.We1+ Kd8 24.f3 g5 Rudolf,M - Chvalovsky,K em 2005]

15...g6 16.Sh6 c4 17.Sxf7 Kxf7 18.Wd7+ Ge7 19.Wxb7 Sc5 20.Wc7 Whc8 21.Wxc8 Wxc8 22.axb5 Sb3 23.Wb1 axb5 24.Ge3 Ke6 25.Kf1   1/2-1/2

poniedziałek, 9 listopada 2009

52 Mistrzostwa Polski

Trusewicz,Janusz (2426) - Baranowski,Tadeusz (2483) [B78]
LII MP(ws), 15.01.2009


1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 g6 6.Ge3 Gg7 7.f3 Sc6 8.Hd2 0-0 9.Gc4 Gd7 10.0-0-0 Wc8 11.Gb3 Se5 12.h4 h5 13.Gg5 Wc5 14.Kb1 b5 15.g4 a5! 16.gxh5 Sxh5 17.Sd5 We8 18.a3 Sc4 19.Hf2



Janusz Trusewicz



19...Kh7 [19...Gc6 20.Sxc6 Wxc6 21.Ha7 Sxb2 22.Sxe7+ Wxe7 23.Gxe7 Hc8 24.Wxd6 Wxd6 25.Gxd6 Sc4 26.Wd1 Kh7 27.Hxf7 Se3 28.Wg1 1-0 Fercec,N - Martic,Z Zadar 1995; 19...Sb6 20.f4 (20.Sxb6 Hxb6 21.Hd2 Wc7 22.Ge3 Ha6 23.Whg1 e6 24.Wg5 a4 25.Ga2 b4 26.axb4 a3 27.Wa5 Hb7 28.Wxh5 Wa8 29.Wg1 Bauer,R - Abramov,SP ws 2006; 20.Ge3 Sxd5 21.exd5 Wc7 22.Hd2 Ha8 23.Whg1 a4 24.Ga2 b4 25.axb4 (25.Hxb4? Wb8 26.Hd2 Gf5! 27.Wc1 Hb7-/+ ) 25...a3 26.c3 Wec8 27.Wc1 axb2 28.Kxb2 Sf6 29.Gh6 Gostisa,L - Stigar,P corr 1995) 20...Sxd5 21.Gxd5 Wxd5 22.exd5 Gxd4 23.Hxd4 Gf5 24.Whe1 f6 25.Gh6 Kh7 26.Gg5 fxg5 27.hxg5 Kg8 28.We3 Hb8 29.Wd2 Alvarez Sabor,JM - Berza,S ws 2006; 19...f6 20.Ge3 Sxe3 21.Sxe3+ Kh7 22.f4 e5 23.fxe5 Wexe5 24.Gd5 Gh6 25.Sb3 Wc8 26.Whg1 b4 27.axb4 axb4 28.Wd4 Sf4 29.Wgd1 Aldrete,J - Dalvi,PM em 2000; 19...Ge6 20.Sxe7+ Kh7 21.Sxg6 Wxg5 22.Sxe6 fxe6 23.hxg5 Kxg6 24.f4 Wf8 25.f5+ exf5 26.Gxc4 bxc4 27.Hf3 Sg3 28.Hxg3 f4 29.Hg4 Dalvi,PM - Forgacs,P em 2000; 19...b4 20.a4 Sb6 21.Sxb6 Hxb6 22.Ge3 Ha6 23.Wdg1 Wec8 24.Wxg6 Kf8 25.Wg2 d5 26.Wg5 dxe4 27.fxe4 Hf6 28.Hxf6 Sxf6 29.Wxc5 Echevers,I - Granara Barreto,SA Montevideo 2002; 19...Gc8 20.f4 f6 21.f5 fxg5 22.hxg5 Wxd5 23.exd5 1/2-1/2 De Silva,D - Grafen,D em 2003]

20.Whe1 [20.f4 Gg4 21.Wdg1 Hd7 22.f5 gxf5 23.exf5 Wxd5 24.Wxg4 Gxd4 25.Wxd4 Hxf5 26.Hxf5+ Wxf5 27.Gxc4 bxc4 28.Wxc4 We5 29.Gd2 f5 Hybl,V - Bennborn,J em 2003]

20...Ge6 21.Sxe6 fxe6 22.Sf4 Sxf4 23.Hxc5 dxc5 24.Wxd8 Wxd8 25.Gxc4 Sg2 26.Wg1   1/2-1/2

niedziela, 8 listopada 2009

Turniej Klasyfikacyjny - IECG/LSS

Baranowski,Tadeusz (2390) POL - Buzas,Gyula (2341) HUN [C13]
ST-2009-0-00055, 01.06.2009


1.e4 e6 2.d4 d5 3.Sc3 Sf6 4.Gg5 dxe4 5.Sxe4 Ge7 6.Gxf6 Gxf6 7.Sf3 0-0 8.Hd2 Ge7 9.0-0-0 Hd5!?







10.Sc3 Ha5 11.a3!? [11.Gc4 Gb4 (11...Sc6 12.d5 exd5 13.Sxd5 Hxd2+ 14.Wxd2 Gd6 15.Kb1 h6 16.h3 Wb8 17.g4 b5 18.Ge2 We8 19.Whd1 Ge6 20.Gf1 a6 Jurczynska,A - Burchardt,B Bydgoszcz 1980) 12.h4 (12.d5 b5 13.Gb3 c5 14.dxc6 Sxc6 15.He3 Gxc3 16.Hxc3 Hxc3 1/2-1/2 Kovacevic,A - Baklan,V Budva 2002) 12...Gxc3 13.Hxc3 Hxc3 14.bxc3 Sd7 15.g4 b6 16.Whe1 Gb7 17.Sh2 Sf6 18.We3 Wfd8 19.f4 Kf8 20.Wde1 Sd5 Monnisha,GK - Vu,HL Vung Tau 2008; 11.Se5 Gb4= 12.Sc4 Gxc3 13.Sxa5 Gxd2+ 14.Wxd2 b6 15.Sc4 Gb7 16.Se3 (16.Se5 Wd8 17.f3 Sd7 18.Gc4 Wac8 19.Whd1 Kf8 20.c3 Ke7= ) 16...Sd7 17.Gb5 Sf6 18.f3 Wfd8 19.Whd1 Kf8 1/2-1/2 Ehlvest,J - Khalifman,A Sanur/Bali 2000; 11.Gd3 Sd7 12.Hf4 Sf6 13.Kb1 c5 14.dxc5 Hxc5 15.Whf1 Hb4 1/2-1/2 Nestorovic,N - Lajthajm,B Zlatibor 2007]

11...Sd7 12.Gd3 [12.Kb1 Hb6 (12...c6!? ) 13.He3 (13.Ka1 Sf6 14.Gd3 Gd7 15.Se5 Wfd8 16.g4 c5 17.Sxd7 Sxd7 18.d5 Sf8 19.Gc4 Gf6 20.He3 Gd4 21.Hf3 Sg6 Kosintseva,N - Chebotarev,O Vladimir 2002) 13...Sf6 14.Se5 Sd5 (14...Wd8?! 15.Gc4! Gd7? (15...Sd5 16.Hg3 f6 17.Sg4 ) 16.Gb3 Ge8 17.Whe1 Gf8 (17...c5 18.d5 exd5 19.Sxd5 Sxd5 20.Wxd5+/- ; 17...Sd7 ) 18.g4! Sd5 (18...c5 19.d5 exd5 20.Sxd5 Sxd5 21.Gxd5 ) 19.Hf3! c6?! (19...Sxc3+ 20.Hxc3+/- ) 20.Se4! Hc7 (20...Wab8 21.g5 (21.c4 f6!? ) 21...Se7 ) 21.c4! Se7 Ponomariov,R - Ivanchuk,V Moskva 2002 (21...Sb6 ) ) 15.Hf3 (15.Sxd5 exd5 ) 15...Sxc3+ 16.Hxc3 c5 17.dxc5 Gxc5 18.f4 f6 19.Sf3 Kh8 20.Gc4 Hc7 21.g3 Gd7 Sakai,K - Horak,J em 2003; 12.Gc4!? c6 13.Whe1 b5 14.Gb3 (14.Ga2?! b4 15.Sb1 Wb8=/+ ) 14...Hd8! (14...Hc7?! 15.d5! cxd5 16.Sxd5 Hd8 17.Sxe7+ Hxe7 18.Gd5 Wb8 19.Sd4+/= ) 15.Se4 a5 16.Se5 Hc7 17.f4 (17.Sxd7 Gxd7 18.f4 a4 19.Ga2 b4 20.axb4 a3 ) 17...Wb8 18.Ga2 b4 19.a4 c5 20.d5 (20.dxc5 Sxe5 21.fxe5 Hxe5 ) 20...exd5 21.Hxd5 Sxe5 Landa,K - Baklan,V Chalkidiki 2002]

12...c6 [12...c5?! 13.d5 Gf6 14.dxe6 fxe6 15.Se4+/= ]

13.Kb1 Hc7 14.h4 b5 15.h5 a5 16.a4 bxa4 17.Sxa4 Wb8 18.h6   1/2-1/2





Muhl,Patrick (2393) GER - Baranowski,Tadeusz (2390) POL [E32]

ST-2009-0-00055, 01.06.2009


1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 Gb4 4.Hc2 0-0 5.a3 Gxc3+ 6.Hxc3 b6 7.Gg5 Gb7 8.f3 h6 9.Gh4 d5 10.e3 Sbd7 11.cxd5 Sxd5 12.Gxd8 Sxc3 13.Gh4 Sd5 14.Gf2 c5 15.e4 Se7 16.Gb5 Gc6





0-1 rezygnacja z gry w turnieju

sobota, 7 listopada 2009

Mistrzostwa Świata - Turniej Kandydatów - IECG

Baranowski,Tadeusz (2385) POL - Faber,Harald (2315) GER [B95]
WC-2010-T-00001, 17.06.2009


1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 a6 6.Gg5 e6 7.Hf3 h6 8.Ge3 Sbd7



Harald Faber



9.Ge2 [9.0-0-0 Hc7 (9...Se5 10.Hg3 g5 11.Ge2 Gd7 12.h4 g4 13.f4 gxf3 14.gxf3 Wc8 15.Whg1 b5 16.f4 Sc4 17.Gxc4 Wxc4 18.e5 Wxc3 Mnatsakanian,EA - Danov,V Riga 1975) 10.Gd3 (10.Hg3 -B95; 10.Hh3 Sc5 11.f3 b5 12.Hg3 Gd7 13.Kb1 b4 14.Sce2 Wc8 15.Wc1 Hb8 16.Sb3 Sa4 17.Sf4 g5 18.Sd3 Sh5 Badev,K - Bellaiche,A Paris 2006) 10...b5 11.Hg3 b4 12.Sce2 Gb7 13.f3 0-0-0 14.Kb1 d5 15.exd5 Sxd5 16.Gd2 Sc5 17.Gc4 Hxg3 18.hxg3 Sb6 Van Riemsdijk,HC - Tarjan,JE Riga 1979; 9.Hg3 b5 (9...e5 10.Sb3 b5 11.f3 Hc7 12.Hf2 b4 13.Sd1 d5 14.Gd3 dxe4 15.fxe4 Ge7 16.0-0 0-0 17.He2 a5 18.Kh1 a4 Littlewood,JE - Nunn,JDM Chester 1979) 10.a4 Gb7 11.axb5 axb5 12.Wxa8 Hxa8 13.f3 Ha1+ 14.Kd2 b4 15.Scb5 e5 16.Sf5 Hxb2 17.Sfxd6+ Gxd6 18.Sxd6+ Kf8 Pessoa,FA - Schmidt,T ws 2008; 9.a3 Hb6 10.Sb3 Hc6 11.Gd3 Sc5 12.0-0 Hc7 13.Wad1 Sxd3 14.cxd3 e5 15.Wc1 He7 16.d4 b6 17.Wfe1 Gb7 18.Sa4 Gxe4 Fischer,R - Bongiovanni,C em 2003]

9...Hc7 10.a4 [10.Hg3 b5 11.f4 b4 12.Sa4 Ha5 (12...Sc5 13.e5 dxe5 14.Sxc5 exd4 15.Gxd4 Gxc5 16.Gxc5 Hxc5 17.Hxg7 Ke7 18.Hxh8 Gb7 19.Hxh6 Gxg2 Ljubojevic,L - Browne,WS Amsterdam 1972) 13.b3 Sxe4 14.Hh4 Sdf6 15.0-0 Gd7 16.Sb2 d5 17.Sd3 Gd6 18.He1 Sc3 19.Se5 0-0 Da Silva Filho,ALB - Chacon,PET ws 2006; 10.0-0 b5 (10...Ge7 11.Hg3 g5 12.Hh3 Wh7 13.a4 Se5 14.f4 gxf4 15.Gxf4 Gd7 16.Kh1 0-0-0 17.Sdb5 Hb8 18.Sa3 Wg8 19.Ge3 Gc6 Tomorhuyag,N - Stratil,L Gdynia 1986) 11.a3 Gb7 (11...Se5 12.Hg3 Gb7 13.f4 Sc4 14.Gxc4 bxc4 15.e5 Se4 16.Sxe4 Gxe4 17.f5 dxe5 18.fxe6 f6 19.Hg4 Hb7 Olsson,A - Rorvall,G Boras 1979) 12.Wfd1 (12.Hh3 Ge7 13.Wae1 Sc5 14.Gd3 d5 15.exd5 Sxd3 16.cxd3 Sxd5 17.Sxd5 Gxd5 18.Wc1 Hd7 19.Hg3 Gf6 Zaitsev,IA - Loginov,VA Moskva 1999) 12...Ge7 13.Hg3 g5 14.f3 Wg8 15.Wd2 g4 16.fxg4 Se5 17.h3 Wg6 18.Sf3 Sfd7 19.Wad1 0-0-0 Speisser,P - Casier,W ws 2005; 10.0-0-0 b5 11.a3 Gb7 12.Hg3 Wc8 13.f3 e5 14.Sb3 d5 15.exd5 Gxa3 16.Wd3 Gd6 17.Wd2 e4 18.Hh4 Ge5 19.d6 Gxd6 Kagan,S - Fedder,S La Valetta 1980]

10...b6 [10...Se5 11.Hg3 h5 (11...Sc4 12.Gc1 b6 13.0-0 Gb7 14.b3 Se5 15.Gb2 Hc5 16.Wfd1 Wc8 17.h3 g5 18.He3 Wg8 19.a5 b5 20.Scxb5 Olsen,S - Rinkewitz,F ws 2007) 12.Gg5 Sh7 13.Gd2 Sf6 14.h4 Gd7 15.0-0 Wc8 16.Wfd1 Ge7 17.Gg5 0-0 18.Wa3 Wfd8 19.a5 Gc6 20.b4 Budzyn,R - Fenwick,JP ws 2008]

11.Hg3 h5 12.Gg5 Gb7 13.Hh4 Ge7 14.0-0 Sf8 15.Hg3 h4 16.He3 S8d7 17.h3 Hc5 18.Wab1 Sg4 19.Sxe6 fxe6 20.Hxc5 Sxc5 21.Gxe7 Se3 22.fxe3 Kxe7 23.Gf3 Sd7 24.Wbd1 Se5 25.Wd4 Sc6 26.Wc4 Wac8 27.Ge2 g5 28.Wd1 Whg8 29.Wd2 Wgd8 30.Kh1 Wb8 31.Sd1 b5 32.Wc3   1/2-1/2

piątek, 6 listopada 2009

Półfinał Mistrzostw Świata - IECG/LSS

Almeida,Ramiro da Costa (1937) BRA - Baranowski,Tadeusz (2390) POL [B90]
WC-2012-S-00009(lss), 18.07.2009

1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 a6 6.Ge3 e5 7.Sb3 Ge6 8.f3 Ge7 9.Hd2 0-0 10.0-0-0 Sbd7 11.g4 b5 12.g5 b4 13.Se2 Se8 14.f4 a5 15.f5 a4 16.Sbd4 exd4 17.Sxd4 b3 18.Kb1 bxc2+ 19.Sxc2 Gb3 20.axb3 axb3 21.Sa3 Se5 22.h4 Wa4 23.Gd4 Ha8 24.He3 Wb4






25.Ge2 [25.Wh3 Kh8 26.We1 f6 27.Gc3 Wa4 28.Gb5 Wxa3 29.bxa3 Hxa3 30.We2 Sc7 31.Gd3 Wb8 32.Gxe5 dxe5 33.Gc4 Wa8 34.Hc3 fxg5 Matei,C - Jaderholm,B ws 2008; 25.Wg1 Kh8 26.h5 f6 27.gxf6 Wxf6 28.Gd3 h6 29.Gc3 Wa4 30.Wge1 Hb7 31.He2 Sxd3 32.Hxd3 Wf8 33.Hb5 Ha8 34.Hxb3 Wxe4 Falatowicz,P - Raijmaekers,R ws 2007]

25...Kh8 26.Whe1 f6 27.Gf1 Wb7 28.Gc3 Wa7 29.Wc1 Wxa3 30.bxa3 Hxa3 31.We2 Sc4 32.Hd3 1/2-1/2




Wolczek,Stanislaus (2216) GER - Baranowski,Tadeusz (2390) POL [B52]

WC-2012-S-00009(lss), 18.07.2009

1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.Gb5+ Gd7 4.Gxd7+ Hxd7 5.0-0 Sc6 6.c3 Sf6 7.He2 e6 8.d4 cxd4 9.cxd4 d5 10.e5 Se4 11.Ge3 Ge7 12.Se1 f6 13.f3 Sg5 14.Sd3 0-0 15.Sd2 Sf7 16.f4 Wac8






17.Wac1 [17.Sf3 fxe5 (17...Sh6 18.Wae1 fxe5 19.dxe5 He8 20.Wc1 Hg6 21.Gc5 Sf5 22.Gxe7 Sfxe7 23.Hd2 h6 24.Sc5 Wc7 25.Sh4 Hg4 26.g3 b6 Fette,M - Loginov,VA Kecskemet 1992; 17...Wfe8 18.Wac1 b6 19.Wc2 Sh6 20.h3 Sf5 21.Gf2 fxe5 22.Sdxe5 Sxe5 23.Sxe5 Hb7 24.Wfc1 Gf6 25.Hb5 Sd6 26.Hd7 Hxd7 Borulya,E - Peng,Z GERtt 1999) 18.fxe5 Sb4 19.Sxb4 Gxb4 20.a3 Ge7 21.Wf2 Sd8 22.Waf1 Sc6 23.Hd3 Wce8 24.h4 Gd8 25.Gg5 Gb6 26.Ge3 Gd8 - 24 ...Gd8; Turkin,V - Sokolov,S Kazan 2009; 17.Sb3 b6 18.Wf3 Sh6 19.Wh3 f5 20.Gd2 a5 21.Gc3 Sb4 22.Sf2 a4 23.Sc1 Sc6 24.a3 Sa7 25.Hh5 Sb5 26.Se2 Wc4 Mencinger,V - Stillger,B Finkenstein 1995]

17...b6 [17...f5 18.a3 b6 19.Sf3 (19.h3 Sa5 20.g4 Sh6 21.Wxc8 Wxc8 22.Wc1 Wxc1+ 23.Sxc1 Hc6 24.Sd3 Hc2 25.g5 Sf7 26.Kf2 Sd8 27.h4 Short,ND - Andersson,U London 1982) 19...Sa5 20.Wxc8 Wxc8 21.Gd2 Sb3 22.Hd1 Sxd2 23.Hxd2 a5 24.Wc1 a4 25.Wc3 Wxc3 26.Hxc3 Hb5 27.Sc1 Morgan,S - Gomez Celdron,FM ws 2005]

18.Sf3 Sh6 [18...f5 19.Gd2 (19.h3 Sa5 20.g4 Sh6= 21.Hg2 Sc4 22.Wce1 Sxe3 23.Wxe3 fxg4 24.hxg4 He8 25.Kh1 Wc4 26.b3 Wc3 27.Sfe1 Gh4 28.Sf3 Rublevsky,S - Ulibin,M Tomsk 2004; 19.Wc2 Wc7 20.Wfc1 Wfc8 21.Gd2 (21.h3 Sa5 22.Kh2 Wxc2 23.Wxc2 Wxc2 24.Hxc2 Hc6 25.Hxc6 Sxc6 26.g4 g6 27.Gd2 Sfd8 28.Kg3 Kotan,L - Jasny,S Stare Mesto 2006) 21...Sb8 (21...h6 22.h3 a5 23.Kh2 Kh7 24.Ge3 a4= 25.Gd2 a3 26.b3 Sa7 27.Ge1 Wxc2 28.Wxc2 Short,ND - Kasparov,G London 1987) 22.Gb4 Gd8 23.Kf2 a5 24.Ga3 Ha4 25.Wxc7 Wxc7 26.Wxc7 Gxc7 27.Hd2 Sc6 28.Hc1 Kornev,A - Belov,V Tomsk 2006) 19...Hb7 20.Hd1 Ha6 21.Hb3 Sa5 22.Gxa5 Hxa5 23.a3 Ha6 24.Sd2 Wfe8 25.Wfd1 Gf8 26.Kf2 g5 27.g3 g4 28.Ke3 Mokshanov,A - Sokolov,S Kazan 2008]   0-1 rezygnacja z gry w turnieju

czwartek, 5 listopada 2009

III Drużynowy Puchar Dunaju

Baranowski,Tadeusz (2478) POL - Saenko,Oleg (2508) UKR [B40]

III Danube Cup - Paul Darmogray Mem-board 2, 01.02.2008


1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.Sc3 e6 4.Ge2 Sf6 5.0-0 d5 6.exd5 Sxd5 7.d4 cxd4



Oleg Saenko



8.Sxd4 [8.Sb5 e5 (8...Ge7 9.Sfxd4 0-0 10.c4 Sxd4 (10...Sdb4 11.Ge3 Sxd4 12.Sxd4 Hc7 13.Sb5 Hb8 14.Hb3 Gd7 15.Wfd1 Gc6 16.a3 Sa6 17.Hc2 Wc8 Hansen,MS - Schandorff,L Copenhagen 1995) 11.Sxd4 Sf6 12.Ge3 a6 13.Hc2 Hc7 14.Wfd1 Gd7 15.Wac1 Wac8 16.Hb1 g6 17.h3 e5 1/2-1/2 Zelcic,R - Fercec,N Pula 1996; 8...Gc5 9.Sfxd4 Sxd4 10.Sxd4 0-0 11.Gf3 Sf6 12.Sb3 Gd6 13.Gg5 Hc7 14.g3 Ge5 15.c3 Gd7 16.We1 h6 17.Ge3 Gb5 Kupreichik,VD - Shariyazdanov,A Nizhnij Novgorod 1998) 9.Sxe5 Gc5 (9...Sxe5 10.Hxd4 f6 11.Hxd5 Hxd5 12.Sc7+ Kf7 13.Sxd5 Gc5 (13...Gf5 14.c4 Sd3 15.Wd1 Sxc1 16.Waxc1 Wc8 17.Gf3 b6 Balashov,YS - Kishnev,S bdl1993/94 1993) 14.Ge3 Gxe3 15.Sxe3 Sc6 16.Gc4+ Ge6 17.Wad1 Whd8 Balashov,YS - Filippov,V Seversk 1997) 10.Sxc6 bxc6 11.Sxd4 Hc7 12.Gf3 0-0 13.Sxc6 1-0 Kupreichik,VD - Brauneder,J Oberwart 2000]

8...Sxc3 9.bxc3 Sxd4 [9...Ge7 10.Sxc6 (10.Gf3 Gd7 11.Wb1 e5 12.Sxc6 bxc6 13.He2 Hc7 14.Ha6 0-0 15.Wb7 Hc8 16.Wd1 Wd8 17.Ge3 e4 18.Gxe4 Wb8 19.Wdb1 Wolf,H - Mieses,J Monte Carlo 1902) 10...bxc6 11.Hxd8+ Gxd8 12.Gf3 Gd7 13.Wb1 (13.Wd1 Wb8 14.Gf4 Wb7 15.Wd3 Gc7 16.Ge3 Gb6 17.Wb1 Ke7 18.c4 Wbb8 19.Wdb3 Lengyel,B - Rajna,G Budapest 1980) 13...Gb6 14.Ga3 (14.Wd1 0-0-0 15.a4 e5 16.Ga3 Gf5 17.Wd6 Wxd6 18.Gxd6 Gxc2 19.Wb2 Gesos,P - Taimanov,M Zalaegerszeg 1969; 14.a4 0-0 15.Wd1 Wfd8 16.Gg5 f6 17.Wxd7 Wxd7 18.Gxc6 Wad8 19.Gxd7 Gesos,P - Ornstein,A Rimavska Sobota 1974) 14...Wc8 15.Gd6 c5 16.Gb7 Wd8 17.c4 f6 18.Wfe1 Kf7 19.Ge4 Lengyel,B - Schneider,V Budapest 2005; 9...Gc5 10.Sxc6 bxc6 11.Hxd8+ Kxd8 12.Wd1+ Ke7 13.Gf3 Ga6 14.Gxc6 Wad8 15.Gf4 Wxd1+ 16.Wxd1 Wd8 17.Wxd8 Kxd8 18.Ga4 f6 19.Gb3 Lengyel,B - Schmittdiel,E Budapest 1989; 9...Hc7 10.Sxc6 bxc6 11.Hd4 Gd6 12.Hxg7 Gxh2+ 13.Kh1 He5 14.Hh6 Hxe2 15.Kxh2 Wg8 16.Hf6 Hh5+ 17.Kg1 Ga6 18.We1 Gc4 19.Ga3 Lindfeldt,JM - Fries Nielsen,JO Aarhus 2001]

10.cxd4 Gd6 11.c4 [11.Gd3 Gd7 12.Hg4 g6 13.Gh6 Gf8 14.Gxf8 Kxf8 15.Hf4 Kg7 16.Ge4 Wb8 17.Wfd1 Hf6 18.Hc7 Gb5 19.We1 Whc8 20.Ha5 a6 Virag,A - Kubik,J Miskolc 2003]

11...0-0 12.c5 Gc7 13.Gf3 Wb8 14.Wb1 Gd7 15.Wxb7 Wxb7 16.Gxb7 Gxh2+ 17.Kxh2 Hc7+ 18.Gf4 Hxb7 19.Gd6 Wc8 20.We1 Hd5 21.We3 f6 22.Wa3 Wa8 23.Hg4 h5 24.Hf4 Gc6 25.Wg3  1/2-1/2

środa, 4 listopada 2009

Drużynowe Mistrzostwa Europy el.

Baranowski,Tadeusz (2483) POL - Bures,Jilji (2486) CZE [E06]
EU/TC8/sf3 - board 2(ws), 21.02.2009


1.d4 d5 2.c4 e6 3.Sf3 Sf6 4.g3 Ge7 5.Gg2 0-0 6.Hc2 c5 7.dxc5 Ha5+ 8.Sc3 dxc4 9.0-0






9...Sc6 [9...Hxc5 10.Gg5 (10.Ge3 Hh5 11.Gg5 (11.h3 Sc6 12.Wfd1 Gd7 13.Se4 Wfd8 14.Hxc4 Sxe4 15.Hxe4 Ge8 16.Hc2 h6 17.a3 Ha5 18.Wxd8 Wxd8 19.Wd1 Ehlvest,J - Vyzmanavin,A Lvov 1985; 11.Se4 Sxe4 12.Hxe4 Sc6 13.Hxc4 e5 14.Wfd1 Ge6 15.Hb5 Wab8 16.Wac1 f6 17.Ha4 Hf7 18.Sd2 Gd5 19.Gxd5 Wojtkiewicz,A - Van Buskirk,Ch Philadelphia 2001) 11...Gd7 12.Wfd1 Wd8 13.Se4 Sc6 14.Se5 Sxe5 0-1 Kemp,P - Strautins,U ws 2006; 10.Wd1 Gd7! (10...Sc6 11.Ge3 Hh5 12.Gg5 Wb8 13.Ha4+/= ) 11.Ge3 Hh5 12.Se4 1/2-1/2 Horvath,J - Wells,PK AUTtt 1999 12...Gc6 13.Sxf6+ Gxf6=/+ ) 10...Gd7 (10...Sc6 - 9 ...Sc6 10 Gg5 Hxc5) 11.Gxf6 Gxf6 12.Se4 He7 13.Hxc4 Gc6 14.Sxf6+ Hxf6 15.Sd4 Gxg2 16.Kxg2 Sd7 17.Wfd1 Sb6 18.Hb3 Wad8 19.Sb5 Tukmakov,VB - Rybli,Z Bled 2001; 9...Sa6 10.Gg5 (10.Se4! Sxc5 (10...Sxe4 11.Hxe4 Sxc5 (11...Hxc5 12.Ge3 Hd5 13.Se5 ) 12.Hxc4+/= Gd7 13.b4! Ha4 (13...Ha6 14.Hxa6 Sxa6 15.Se5 Wad8 16.a3 Gf6 17.Gf4+/= ) 14.Gb2 a5?! (14...Wac8!? 15.Hd4 Gf6 16.Se5 Gxe5 17.Hxe5 f6 18.Hd4 e5 19.Hd2 ) 15.Gxg7! Kxg7 16.Hg4+ Kh8 (16...Kh6!? 17.Hh3+ (17.Hf4+ Kg7 18.bxc5 Hxf4 19.gxf4 ) 17...Kg7 18.bxc5 Gf6!? (18...Gxc5 19.Se5 ) 19.Wad1 ) 17.Hd4+! Kg8 18.bxc5 Hxd4 19.Sxd4 Krasenkov,M - San Segundo Carrillo,P Silivri 2003) 11.Sxf6+ (11.Gd2 Ha4!? 12.b3 cxb3! 13.Sxc5 Hc6! ; 11.Sxc5!? Hxc5 12.Ge3 ) 11...Gxf6 12.Sg5! (12.Gg5 Sd7! 13.Gxf6 Sxf6 14.Sd2 (14.Hxc4 Gd7 ) 14...c3 15.Sc4 Hb4 16.b3 Sd5 17.Wfc1 Gd7 18.Se5 Hd6 19.Sxd7 Moiseenko,A - Werle,J Plovdiv 2008; 12.Hxc4!? ) 12...Gxg5 (12...g6? 13.Hxc4 ) 13.Gxg5 Sa4 (13...Gd7 14.Hxc4+/- ; 13...Sb3!? 14.axb3 Hxg5 15.bxc4+/= ) 14.Gd2 Hb5 (14...Ha6+/= ) 15.Wfc1! Hxb2? (15...c3 16.bxc3 Hxe2? 17.Gf1 Hg4 18.h3 ; 15...Sb6 16.a4+/- ; 15...Wd8 ) 16.Hxb2 Sxb2 17.a4! (17.Wab1 Sa4 18.Wxc4© ) 17...Gd7[] 18.a5 Wad8 (18...Wab8 19.Gf4 ; 18...Wac8 19.Gxb7 ) 19.Gb4! Kramnik,V - Short,ND Novogorod 1996) 10...Hxc5 11.Wac1 Gd7 12.Gxf6 Gxf6 13.Se4 He7 14.Sxf6+ Hxf6 15.Hxc4 Wfd8 16.Hb3 Gc6 17.Se1 Gxg2 18.Kxg2 b6 19.Sd3 Le Quang,L - Azmaiparashvili,Z Vung Tau 2008]

10.Wd1 [10.Gg5 Hxc5 11.Gxf6 Gxf6 (11...gxf6 12.Se4 Hb4 ) 12.Se4 He7 13.Sxf6+ (13.Wfd1© b5 (13...e5 14.Hxc4 Ge6 15.Hb5 Wfd8 16.a3 Wd7 17.Wxd7 Gxd7 18.Hxb7 Wb8 19.Hc7 Wxb2 Sulava,N - Oud,N Bad Woerishofen 2000; 13...Wb8!? 14.Sxf6+ Hxf6 15.Sd2 e5 16.Se4 (16.Sxc4 Gf5= ) 16...He7 17.Hxc4 Ge6 18.Hc5 Wfc8 19.Sd6 f6 Miroshnichenko,E - Shneider,A Bad Zwesten 2005) 14.a4 Ga6 (14...Wb8+/= 15.axb5 Wxb5 16.Hxc4 Wb6 17.Sxf6+ Hxf6 18.Sd2 Gb7 19.b3 Se5 Romanishin,OM - Shneider,A Kherson 1989) 15.Sxf6+ (15.Wd6 Wac8 16.Sxf6+ Hxf6 - 15 Sxf6+ Hxf6 16 Wd6 Wac8; 15.Sfg5 Gxg5 16.Sxg5 Hxg5 - 15 Sxf6+ Hxf6 16 Sg5 Hxg5) 15...Hxf6 16.Wd6 (16.Sg5 Hxg5 17.Gxc6 Wad8 18.Wxd8 Wxd8 19.axb5 Gxb5 ) 16...Wac8 17.Sd2 Sd4 (17...Gb7 18.axb5 Sb4 (18...Sd4 19.Wxd4 Gxg2 (19...Hxd4 ) ) 19.Hc3 Hxc3 ; 17...Sb4 18.Hc3 Hxc3 19.bxc3 Wfd8 ) 18.Hd1~~ (18.He4 Sf5 19.Wxa6 Hxb2 ) 18...Wcd8! 19.Se4 (19.Wxa6 Sb3-+ ) 19...He5 Ivanchuk,V - Anand,V Linares 2002; Ojeda,JL - Herich,G em 2005; 13.Sfd2 Wd8 14.Sxf6+ Hxf6 15.Se4 He5 16.Wfd1 Gd7 17.Hxc4 Ge8 18.Sc5 1/2-1/2 Adamski,J - Lyrberg,P Copenhagen 1998) 13...Hxf6 14.Wfd1 (14.Sd2 e5 15.Sxc4 Gf5=/+ ) 14...e5 15.Hxc4 Ge6 16.He4 Wfd8 17.He3 Wxd1+ 18.Wxd1 Wd8 19.Wxd8+ Hxd8 Aronian,L - Leko,P Erevan 2008]

10...Gxc5 [10...Sb4 11.Hb1 Hxc5 12.Ge3 Ha5 13.Gd4 Sc6 14.Gxf6 Gxf6 15.Se4 Ge7 16.Hc2 Ha6 17.Sd6 Wd8 18.Sxc4 Gd7 19.Sfe5 Sxe5 20.Sxe5 Pavlovic,M - Lysyj,I Moskva 2008]

11.Se4 Sxe4 12.Hxe4 Hb6 13.e3 Wd8 14.Wxd8+ Hxd8 15.Hxc4  propozycja remisu

15...Hd1+ 16.Hf1 Hxf1+ 17.Kxf1 e5 18.a3 e4 19.Sd2 f5 20.b4 Gd6 21.f3 Ge6 22.Gb2 Wd8 23.Ke2 exf3+ 24.Gxf3 Wd7 25.Gxc6 bxc6 26.Gd4 Kf7   1/2-1/2

wtorek, 3 listopada 2009

52 Mistrzostwa Polski

Ciążela,Wiesław (2446) - Baranowski,Tadeusz (2483) [E59]

LII MP(ws), 15.01.2009



1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 Gb4 4.e3 0-0 5.Gd3 d5 6.Sf3 c5 7.0-0 Sc6 8.a3 Gxc3 9.bxc3 dxc4 10.Gxc4 Hc7 11.Ge2 Wd8 12.Hc2 e5 13.Gb2 Gg4 14.dxe5 Sxe5 15.c4 Sxf3+ 16.gxf3 Gh3 17.Wfd1 Hc6!?







18.Hc3 [18.Wxd8+ Wxd8 19.Kh1 Se8 (19...Wd6!? 20.Hc3 Sh5 21.He5 (21.Wg1!? ) 21...Gg4 22.e4 f6 23.Hc3 Sf4 24.Gf1 Wd3! 25.Gxd3 Gxf3+ 26.Kg1 Hd7 27.Kf1 Sxd3 ) 20.Wg1 f6 21.Gc3 Ge6 22.Wg3 Hd7 23.He4 b6 24.Wg1 Hf7 25.Hf4 Kf8 26.He4 h6 27.Hf4 Wd7 Schoen,W - Hall,J GERtt 1997; 18.Kh1 Sg4 19.Wxd8+ Wxd8 20.e4 Sxf2+ 21.Kg1 Hh6 22.Kxf2 f5 23.Ge5 f4 24.Gf1 Hh4+ 25.Ke2 Ge6 26.h3 Hg3 27.Wc1 g5 Luzuriaga,NH - Noble,MF ws 2005; 18.Ge5 Wac8 19.Hb2 Se8 20.Gg3 b6 21.He5 Ha4 22.Hc3 Hc6 23.Kh1 f6 24.Wd2 Sd6 25.Wad1 Sf7 26.Wd5 Ge6 27.W5d2 Wxd2 Lybin,D - Winckelmann,T em 2003]

18...Se8 [18...Sh5 19.Kh1 Wxd1+ 20.Wxd1 We8 21.Wg1 f6 22.Hd2 Ge6 23.Wd1 b6 24.Kg1 Hc8 25.Hd6 Gf7 26.Hd7 Ha8 27.Hf5 Wd8 28.Wxd8+ Nalepa,B - Martello,JA corr 1994; 18...Wxd1+ 19.Wxd1 We8 20.Kh1 b6 21.Wg1 Kf8 22.e4 Gf5 23.Wg5 Gg6 24.We5 Hd7 25.Wd5 Hh3 26.Wd6 Hh4 27.Kg1 Hg5+ 28.Kf1 Kristensen,F - Madsen,HH corr 1997]

19.Kh1 [19.He5?! Hg6+ 20.Hg3 Hc2 ]

19...f6 [19...Hf6 20.Wd5 Hxc3 21.Gxc3 Wdc8 22.Wad1+/- ; 19...Gg4 20.e4 Ge6 21.Wg1 f6 22.Wg3 Wd7 23.Wag1 Wad8 24.He3 Kh8 25.h4 Hd6 26.Gc3 Hf8 27.f4 Sd6 28.e5 Sf5 29.exf6 Anapolsky,S - Ostojic,N Leningrad 1991; 19...Ge6 20.e4 (20.Wg1?! f6 21.Wg3 Wd7 22.Wag1 (22.Hc2!? Wad8 23.Gc3 Gf7=/+ ; 22.e4!? - 20 e4 f6 21 Wg1 Wd7 22 Wg3) 22...Wad8=/+ 23.Gc1 (23.e4 -Wg1  20 e4 f6 21 Wd7 22 Wg3 Wad8 23 Wag1) 23...Gf5! 24.e4 Gg6 25.h4 (25.Ge3 Sc7! 26.h4 Se6 27.h5 Sd4!-/+ ; 25.He3 Sc7 ) 25...Sc7!? (25...He6=/+ ) 26.Gf1? (26.Wh3 Gh5 ; 26.Gh6! Se6 (26...gxh6 27.h5 Se6 28.hxg6 Sf4~~ ) 27.h5 Gxh5 28.Hxf6 Gg6 29.Wxg6 ) 26...Se6-/+ 27.Wh3 (27.h5 Gxh5 28.Hxf6 Wf8 ) 27...Gh5! 28.Whg3? (28.Hxf6 Wf8 29.He5 (29.Hc3 ) ) 28...Kh8 29.He3 Khalifman,A - Kramnik,V Linares 2000 (29.Gh3? ; 29.Ge3 ) ) 20...Wxd1+! (20...f6? - 19 ...f6 20 e4 Ge6) 21.Wxd1 f6 22.He3 1/2-1/2 Lugovoi,A - Gavrikov,V Tallinn 2001 (22.Hd3 Gf7 23.Hd7 (23.f4? Sd6! (23...Wd8!? ) ) 23...Wc8 ) 22...Gf7 23.Gc3 ]

20.Wd2 [20.e4 Ge6 21.Wg1 (21.He3 Gf7 22.Wg1 Wd7 23.Wg2 Gg6 24.Wag1 Wad8 25.Gc3 b6 26.h4 He6 27.Wh2 Gh5! 28.Wg3 Sd6 29.Whg2 Kh8 Ibragimov,I - Aleksandrov,A Kherson 1991; 21.Wd5 - 20 Wd5 Ge6 21 e4) 21...Wd7 22.Wg3 Wad8 23.Wag1 (23.He3 ) 23...Gf7 (23...g6 24.Gc1 b6 25.Gh6 Gf7 26.h4 Sg7 27.W3g2 He6 28.Wg4 Sh5 29.a4 f5 Hribersek,J - Gerzina,M corr 1997; 23...Hd6! 24.Gc1 (24.He3 Hd2 ) 24...Hd4-/+ ) 24.He3 Gg6 25.h4 b6 26.Gc3 Gh5 27.f4 Gxe2 28.Hxe2 Ha4 29.Kh2 We7 Gutov,A - Obuhov,O Belovo 2006; 20.Wd5! Ge6 21.e4!+/- Gxd5 22.cxd5 Hd6 23.Wg1 He7 24.He3 Kh8 25.f4 ]

20...Wxd2 [20...Wd6 21.e4 Wad8 22.Wd5 Ge6 23.Wxd6 Wxd6 24.Gc1 Gh3 25.Ge3 b6 26.Hc2 Wd7 27.a4 Sd6 28.a5 f5 29.axb6 axb6 30.e5 Swahnberg,L - Muzyka,YA ws 2008]

21.Hxd2 Hd6 [21...Hd7 1/2-1/2 Lukacs,P - Gerzhoy,L Budapest 2002]

22.Hc2   1/2-1/2

poniedziałek, 2 listopada 2009

III Drużynowy Puchar Słowiański

Baranowski,Tadeusz (2483) POL - Cavajda,Ivan (2413) SVK [E99]

3 SLAVCUP-board 2, 15.12.2008







Ivan Cavajda


1.d4 Sf6 2.Sf3 g6 3.c4 Gg7 4.Sc3 0-0 5.e4 d6 6.Ge2 e5 7.0-0 Sc6 8.d5 Se7 9.Se1 Sd7 10.Sd3 f5 11.f3 Sf6 12.Ge3 f4 13.Gf2 g5 14.c5 Sg6 15.Wc1 Wf7 16.a4







16...Gf8 [16...h5 17.Sb5 (17.a5 g4 (17...Gf8 - 16 ...Gf8 17 a5 h5) 18.a6 bxa6 19.Wa1 g3 20.hxg3 fxg3 21.Gxg3 h4 22.Gf2 Sh5 23.Hd2 Sg3 24.Wfc1 Kh7 25.Wc2 Gh6 26.He1 Martys,M - Marton Bardocz,S ws 2006; 17.cxd6 cxd6 18.Sb5 (18.h3 Gf8 19.Sb5 a6 20.Sa3 g4 21.hxg4 hxg4 22.fxg4 Sxe4 23.Gf3 Sxf2 24.Sxf2 Gd7 25.Hd3 Wg7 26.b3 Storkebaum,KH - Bakalarczyk,W Bad Woerishofen 2000) 18...a6 19.Sa3 g4 - 17 Sb5 a6 18 Sa3 g4 19 cxd6 cxd6; 17.Hb3 h4 18.h3 a6 19.a5 Sh5 20.c6 bxc6 21.dxc6 He8 22.Sb4 Sg3 23.Gxg3 1-0 Guzy,G - Lopez de Jeronimo,FJ ws 2006) 17...g4 (17...a6 18.Sa3 g4 19.cxd6 cxd6 20.Sc4 gxf3 (20...b5 21.axb5 axb5 22.Sa3 g3 23.hxg3 fxg3 24.Gxg3 h4 25.Gh2 Sh5 26.Wc6 Seifarth,R - Piza,V Pardubice 1992) 21.Gxf3 Gg4 22.He2 He7 23.Ge1 Gh6 24.Kh1 Wg7 25.b3 Kh7 26.Gb4 Schneider,P - Bubir,AN em 2004) 18.a5 g3 19.hxg3 fxg3 20.Gxg3 a6 21.Sa3 h4 22.Gh2 Gh6 23.Sc4 Sh5 24.cxd6 cxd6 25.f4 Shxf4 26.Wc2 Guzy,G - Barnett,C ws 2006; 16...a5 17.cxd6 (17.Hb3 Gf8 18.cxd6 Gxd6 19.Sb5 g4 20.Sc5 g3 21.hxg3 fxg3 22.Gxg3 Gxc5+ 23.Wxc5 Sh5 24.f4 Shxf4 25.Gxf4 Sxf4 26.Gh5 Schramenko,A - Sprenger,C Bad Bergzabern 1997) 17...cxd6 18.Ge1 (18.Hb3 g4 (18...Se8 19.Wc2 h5 20.Wfc1 g4 21.Sd1 Gd7 22.Wc4 g3 23.hxg3 fxg3 24.Gxg3 h4 25.Gf2 Gh6 26.W1c2 McKenzie,D - Righi,F em 2000) 19.Gb6 Hf8 (19...He7 20.Sb5 g3 21.Wc7 Gd7 22.Kh1 Sh5 23.h3 Hh4 24.Wxd7 Wxd7 25.Sc7 Wc8 26.Se6 Franco Ocampos,Z - Reyes,J Toledo 1991) 20.Sb5 gxf3 21.Gxf3 Se8 22.Wc2 Gf6 23.Wfc1 Gd7 24.Sc7 Sxc7 25.Wxc7 Gd8 26.W7c4 Tallaksen,GS - Borresen,GS Kristiansund 2001; 18.Sb5 g4 (18...Gf8 19.b3 g4 20.Sb2 g3 21.hxg3 fxg3 22.Gxg3 Sh5 23.Gh2 Gh6 24.Wc3 Sgf4 25.Wf2 Wg7 26.Hc2 Winckel,F - Le Pape,V St Quentin 2002) 19.Wc3 h5 20.Hc2 gxf3 21.Gxf3 Sg4 (21...Gg4 22.Wc1 Gxf3 23.gxf3 Gf8 24.Wc8 Wxc8 25.Hxc8 Hxc8 26.Wxc8 Molnar,E - Szilagyi,T HUNtt 2005) 22.Sxd6 Hxd6 23.Wxc8+ Wf8 24.Wxf8+ Hxf8 25.Gb6 Hd6 26.Hc5 Alvarez Solis,JM - Alvarez Ballesteros,P Oviedo 2006; 18.Kh1 Gf8 (18...h5 19.Hb3 g4 20.Gb6 He7 21.Sb5 Se8 22.Sc7 Sxc7 23.Wxc7 Hh4 24.Wfc1 Wxc7 25.Wxc7 Gf8 26.Hc3 Fang,J - Burden,J Philadelphia 2003) 19.Hb3 g4 20.Gb6 He7 21.Sb5 g3 22.Sc7 Wb8 23.h3 Gd7 24.Se6 Se8 25.Gxa5 Wf6 26.Sb4 Smirnov,A - Voitsekhovsky,S St Petersburg 2003) 18...h5 19.Sf2 Gh6 20.Gd2 Wg7 21.h3 Wh7 22.Sb5 Gf8 23.Wc4 Wg7 24.Hc2 g4 25.hxg4 hxg4 26.fxg4 Brunner,N - Linais,L Chambery 2007; 16...a6 17.a5 h5 0-1 Kushel,ES - Noble,MF ws 2006]

17.a5 [17.g4 h5 18.h3 Wh7 19.a5 hxg4 20.hxg4 a6 21.b4 Ge7 22.Kg2 Sh4+ 23.Gxh4 gxh4 24.cxd6 h3+ 25.Kh2 cxd6 26.Sb2 Hf8 Sher,MN - Hebden,M Hastings 1995; 17.cxd6 cxd6 18.a5 (18.b4 Wg7 (18...h5 - 17 b4 h5 18 cxd6 cxd6) 19.Sb5 a6 (19...g4 20.Kh1 g3 21.hxg3 Sh5 22.gxf4 exf4 23.Sxf4 Sgxf4 24.g4 Hg5 25.Hd2 Hh6 0-1 Domotor,J - Schmidt,R Balatonbereny 1997) 20.Sa3 g4 21.Kh1 g3 22.hxg3 Sh5 23.gxf4 exf4 24.He1 Hg5 25.Sxf4 Sgxf4 26.g4 Hh6 0-1 Gurin,A - Gladyszev,O Tula 2003; 18.Sb5 h5 (18...g4 19.Kh1 g3 20.Gg1 gxh2 21.Gf2 Sh5 22.Hc2 Hg5 23.Wfd1 Sh4 24.Gf1 Wg7 25.Se1 Gh3 0-1 Balin,K - Konigova,P Plzen 1999) 19.Sxa7 Gd7 20.Sb5 Se8 21.h3 Wg7 22.Hb3 g4 23.fxg4 Hg5 24.Se1 hxg4 25.Gxg4 Gxg4 26.hxg4 Wh7 Cortina,F - Sorcinelli,F Paderno del Grappa 2000) 18...h5 19.Sb5 g4 20.Sxa7 Gd7 21.Hb3 g3 22.Gb6 He7 23.Wc7 Se8 24.Wxd7 Hxd7 25.h3 Ge7 26.Sb4 Gd8 Lozacheur,Y - Stephan,V Avoine 2008; 17.b4 h5 18.c6 (18.cxd6 cxd6 19.g3 (19.h3 Wg7 (19...Wh7 20.a5 Se8 21.Ge1 g4 22.fxg4 Hg5 23.Gf3 Sf6 24.Sf2 hxg4 25.Sxg4 Se8 26.b5 Sh4 Olesen,NH - Petersen,FP Aarhus 1992) 20.Sb2 (20.Sb5 g4 21.hxg4 hxg4 22.fxg4 Sh8 23.Sxa7 Gxg4 24.Gxg4 Sxg4 25.Hf3 Hg5 26.Wc8 Wxc8 Schedler,J - Kuehne,T Lippstadt 1999) 20...Sh8 21.Sc4 g4 22.hxg4 hxg4 23.Gh4 g3 24.Hd2 He8 0-1 Jorczik,A - Kyas,M Willingen 2007; 19.Sb5 g4 (19...a6 20.Sa3 g4 21.Sc4 gxf3 22.Gxf3 Sg4 23.h3 Hg5 24.Sb6 Se3 25.Gxe3 fxe3 26.Sxc8 Sh4 Blas Rincon,D - Esnaolo Sansebastian,I Palencia 1999) 20.Hc2 Se8 21.Kh1 a6 22.Sa3 Hg5 23.Hd2 Gh6 24.Wc3 Wg7 25.Sc4 h4 26.Sb6 g3 Cselenyi,B - Kiraly,I Gyongyos 2000; 19.a5 Gd7 20.We1 g4 21.Gf1 gxf3 22.gxf3 Wg7 23.Kh1 h4 24.Wc2 Sh5 25.a6 b6 26.b5 Sg3+ Aurel,L - Sanchez,L Montigny 1999) 19...g4 20.gxf4 exf4 21.Kh1 gxf3 22.Gxf3 Sg4 23.He1 Sxf2+ 24.Hxf2 Se5 25.Wg1+ Kh8 26.Sxe5 dxe5 Lettich,S - Maurer,F Arco 2001) 18...b6 19.a5 bxa5 20.bxa5 g4 21.Wb1 gxf3 22.Gxf3 Sg4 23.He2 Sh4 24.Se1 Wg7 25.a6 Sxf3+ 26.Sxf3 h4 Van Tricht,M - Guimaraes,M em 2004]

17...a6 [17...h5 18.Sb5 (18.h3 g4 19.fxg4 hxg4 20.hxg4 Sh7 21.a6 bxa6 22.Sb1 Hg5 23.Sd2 Hh6 24.Sf3 Sg5 25.Sxg5 Hxg5 26.Se1 Wh7 27.Wc3 Firt,S - Doring,R CZEtt 2002; 18.a6 Wg7 19.cxd6 cxd6 20.Sb4 g4 21.axb7 Gxb7 22.Sc6 Hd7 23.Sxa7 g3 24.hxg3 fxg3 25.Ge3 Sf4 26.Gxf4 exf4 27.Hd4 Pacher,M - Chovanec,V Bratislava 2003) 18...a6 19.Sa3 g4 20.cxd6 Gxd6 21.Sc4 h4 22.Sxd6 cxd6 23.Gb6 He8 24.fxg4 h3 25.g3 fxg3 26.hxg3 Sxe4 27.Kh2 Tugsavul,U - Tarrio Ocana,FJ ws 2007]

18.cxd6 cxd6 [18...Gxd6 19.Sc5 Sf8 20.Hb3 (20.S3a4 Wg7 21.Wc3 g4 22.fxg4 Sxg4 23.Wb3 Hg5 24.Gf3 Hh6 25.h3 Sf6 26.Kh2 Sg4+ 27.Kg1 - 25 h3 27...Sf6 28.Kh2 Lieb,H - Domanski,M Bad Woerishofen 1999) 20...Gxc5 21.Gxc5 Wg7 22.Wfd1 Kh8 23.Sa4 S8d7 24.Hc3 g4 25.Gb4 gxf3 26.Gxf3 Se8 27.d6 c6 28.Sc5 Fichtner,B - Rubio Doblas,R ws 2006]

19.Sa4 Gd7 20.Sb6 Wb8 21.Wc2 g4 22.Hd2 g3 23.hxg3 Sh5 24.gxf4 Sgxf4 25.Sxd7 Wxd7 26.Sxf4 Sxf4 27.Ge3 Gh6 28.Wfc1 Wg7 29.Gf1 Wg3 30.Wc7 Hh4 31.Wc8+ Wxc8 32.Wxc8+ Kg7 33.Gxf4 Gxf4 34.Hf2 Hg5 35.Wc3 Wh3   1/2-1/2

Wizyty od 08.04.2017

Obserwatorzy

Archiwum bloga